Sníží nemocenská při pobírání invalidního důchodu starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den, je mi 60 let a před 5 lety jsem se dostala do částečného invalidního důchodu 1. stupně, který činí 6 280 Kč, ale každý rok promarodím 6 měsíců až do konce podpůrčí doby, vloni jsem si ji musela i prodloužit. Chtěla jsem se zeptat, jestli je pro mne finančně lepší si zažádat o vyšší stupeň, a zda mám na to vůbec nárok? Za 1,5 roku půjdu do starobního důchodu, to asi budu mít moc malý, když stále marodím a mám ten částečný důchod. Děkuji pěkně předem za odpověď. Velice pěkně zde každému odpovídáte.

Odpověď:

Sníží nemocenská při pobírání invalidního důchodu starobní důchod?

Jak je uvedeno v pravidlech důchodová poradna neslouží ke zhodnocení zdravotního stavu pro uznání invalidity – nejsem posudkový lékař nedokáži zdravotní stav hodnotit.

Dočasná pracovní neschopnost nemá negativní vliv na výpočet starobního důchodu. V případě, že pobíráte invalidní důchod, bude vám starobní důchod vypočítání postupem podrobně rozepsaným zde.

Vzhledem k vašemu věku nepředpokládám zásadní rozdíl mezi výší invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně a výší starobního důchodu. Pokrácený předčasný důchod by pravděpodobně byl o něco nižší.