Slyšela jsem, že je možné si rozmyslet do půl roku od přiznání předčasného starobního důchodu za starých podmínek

Otázka:

Dobrý den, od 60ti let věku -3 roky a 7 měsíců před nárokem na řádný starobní důchod jsem uplatníla žádost o předčasný starobní důchod. Nárok na jeho výplatu mi vznikl od 1.8.2023. Píší, či do éteru vypouštěji z vlády a ministr pce a soc.věcí info, že až tak výhodné do předčasného důchodu odejít nebude. Jen jaké je krácení za předčasnot u žádostí s nárokem od října a po staru. Dále bych chtěla vědět, zda s možností přivýdělku pro mě platí nadále to, že na dohodu si k předčasnému důchodu mohu přivydělat něco přes 10.000,- Kč měsíčně. Nikde jsem se nedopátrala avizovaného záměru k posuzování doby péče o osobu blízkou. Pro účely nároku na starobní důchod bude posuzována od říjná či od 1.1.2024 stejně jako dosud nebo výhodněji. Slyšela jsem, že je možné si rozmyslet do půl roku od přiznání předčasného starobního důchodu za starých podmínek, zda ho veznu či nevezmu. Něco blížšího k tomuto. Jak se postupuje, když si nakonec pobírání důchodu .s propočtem po starém způsobu třeba rozmyslím. Děkuji za odpověď..

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Slyšela jsem, že je možné si rozmyslet do půl roku od přiznání předčasného starobního důchodu za starých podmínek

To, že výpočty důchodů v dalších letech nijak zásadně horší nebudou, zde píši už několik měsíců a potvrdilo to i srovnání výpočtů z let 2023 a 2024, ve kterém vysvětluji, kdy má postup s odloženou výplatou smysl.

Nikdy neplatilo, že si k předčasnému důchodu můžete „přivydělat něco přes 10.000,- Kč měsíčně“. Pokud je předčasný důchod vyplácen, nesmí být vykonávána činnost zakládající účast na sociálním pojištění. Podrobně možnosti přivýdělku při pobírání předčasného důchodu vysvětluji v tomto článku.

Žádné změny v posuzování doby péče nejsou schváleny a minimálně v roce 2024 nic takového platit nebude.

Přečtěte si článek o odložené výplatě předčasné důchodu – tam tyto základní principy vysvětluji. Pletete dohromady uplatnění nároku a sepsání žádosti. Pokud jste pouze uplatnila nárok na předčasný důchod a chcete žádost o důchod sepsat, musíte se k jejímu sepsání dostavit do 6 měsíců od uplatnění (máte tedy 6 měsíců na rozmyšlenou, jak postupovat). Pokud jste již žádost o důchod sepsala, můžete ji vzít zpět do 30 dnů od obdržení rozhodnutí (žádných 6 měsíců pak na rozhodnutí nemáte). Žádných 6 měsíců na rozmyšlenou po přiznání předčasného důchodu tedy nemáte.