Sledování potřebné doby pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den, žádala jsem letos v únoru o ČID, byla mi uznána invalidita I. stupně. Mám 42 let a přišlo mi zamítnutí pro nesplnění doby pojištění. Posuzovaná doba 1998-2008 9 r a 162 dnů, 2008-2018 1r a 364 dnů. Chci se zeptat, zda je možné si doplatit chybějící pojištění, které by mělo být předpokládám 10 let,ale nevím zda je myšleno oněch prvních deset let a chybí mi nějakých 200 dnů? Nebo se míní v druhém desetiletí oněch 8 let a něco málo dnů? Jsem momentálně na ÚP, nepobírám žádnou podporu v nezaměstnanosti a tak nerozumím, zda mohu doplatit chybějící dobu pojištění před 10 lety, nebo jak je to míněno v podmínkách doplacení pojištění. Děkuji, snad jsem napsala dotaz srozumitelně

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Sledování potřebné doby pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod

V jakém rozsahu je možné doplácet pojištění, vysvětluji v článku o dobrovolném důchodovém pojištění. Na vaší OSSZ vám ověří, zda je doplacení možné a o jakou částku by se jednalo.

Pro přiznání invalidního důchodu musíte splnit jednu z vámi zmiňovaných podmínek, buď získat 5 let pojištění v posledních 10 letech, nebo musíte získat 10 let pojištění v posledních 20 letech. Údaje z rozhodnutí zřejmě chybně čtete (nebo je v něm chyba), protože se nesleduje doba z let 1998 až 2008, ale z let 1998 až 2018 (posledních dvacet let).

Otázka doplněna:

Vážený pane Mařík,

Velice se omlouvám a děkuji za Vaši odpověď. Četla jsem si rozhodnutí asi 5x a vidíte, uvedla jsem to špatně. Je to jak píšete. Posuzované období 1998-2018 9 roků a 162 dnů.  A 2008-2018 je ten 1 rok a 364 dnů.

Ještě jednou děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas. Víte, právě ty uváděné doby na UP, kdy a jak na co je nárok, byť jsem si článek přečetla ještě před položením dotazu , prostě jasné nejsou.

Chápu, odpovídáte neustále a dokola v podstatě na „stejné“ otázky a je tu předpoklad, že je to jasně řečeno. Vy se tím zabýváte, tudíž už je to stereotyp. No a my, co jsme v takové situaci 1x za život, byť máme i víc než základní vzdělání, to ne všem jasné není.

Nezlobte se

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Evidenci na ÚP, která již není hodnocena, je možné zpětně doplatit kdykoliv. Doplácet pojištění tzv. bez udání důvodu (u vás zřejmě jako “důvod” přichází v úvahu pouze právě ÚP) je možné pouze jeden rok zpětně. Pokud jste tedy byla v evidenci ÚP dostatečně dlouho (a to tak, že už se všechen úřad práce nehodnotil), mělo by jít potřebnou dobu chybějící do 10 let doplatit. Půjde o 205 dní, tj. 7 x 2099 Kč = 14.693 Kč.