Prý mi chybí tři dny, aby se mi odmazalo další krácení předčasného důchodu

Otázka:

Dobrý den, odešel jsem do předčasného důchodu o dva roky dříve což mělo být 24.1.2024,narodil jsem se 24.9.1961 ,tzn že důchodový věk je 64r a 4 měs. ,pracoval jsem radši až do konce ledna tohoto roku a ted mě přišlo rozhodnutí že mi krátí i čtvrtletí nad dva roky.Měl jsem požádáno od r.2022 a oni ted hrajou na nějaké čtvrtletí od požádání..jde prý o absenci 3 dnů, můžete mi poradit jak ty 3 dny doplnit i když mi to není jasné,všechny kalkulačky ukazovaly na odchod 24.1.2024.děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Prý mi chybí tři dny, aby se mi odmazalo další krácení předčasného důchodu

Pokud byste celou dobu od přiznání důchodu vykonával výdělečnou činnost, tak byste se na osm devadesátidenních krácení skutečně dostal při uvolnění výplaty k 4. 2. 2024 s tím, že výdělečná činnost musí trvat do 3. 2. 2024. Nejde o čtvrtletí od požádání – důchodového věku dosáhnete 24. 1. 2026 a pokud jsou krácení po 90 dnech a rok má 365 nebo 366 dní, tak snížení krácení nemůže vycházet na stejný den minus dva roky. Na tomto webu rozhodně žádná kalkulačka takto nesmyslné datum neukázala.

Jedinou možností, jak zbylé krácení „odmazat“, je chybějící tři dny odpracovat, takže je třeba na tyto tři dny zastavit výplatu důchodu, vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na pojištění a výplatu důchod opět uvolnit a důchod upravit.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověd pane Maříku, jen by mě zajímalo ,jak to provest ,jestli jde na tři dny pozastavit ten důchod ,někde jsem četl ,že 8 dnů předem nahlásit a jaký ten prac.poměr musí být,nebo jestli to jde i na dohodu..Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jako výdělečná činnost se pro tyto účely hodnotí pouze činnost, která zakládá účast na sociálním pojištění, tj., ze které se odvádí sociální pojištění. Dohody se často uzavírají právě proto, aby se z nich pojištění neodvádělo.

Správně byste měl dopředu požádat o zastavení výplaty předčasného důchodu, poté dobu odpracovat a až následně požádat o uvolnění výplaty a úpravu důchodu. Postup by pak byl takový, že by váš zaměstnavatel nahlásil ČSSZ zaměstnávání poživatele předčasného důchodu (formulář byste podepsal i vy) a následně byste si požádal o uvolnění a úpravu důchodu pomocí tohoto formuláře.