Prodlouží pobírání podpory při rekvalifikaci dobu, která se hodnotí na důchod?

Otázka:

Dobrý den,

moc Vám děkuji za informace. Ono není jednoduché se v tom vyznat, obzvlášť když se to ještě neustále mění.

Já jsem momentálně v situaci, že musím přemýšlet, jak to udělat. Je mi 58 let, tedy do řádného odchodu do důchodu mi zbývá šest let. A jelikož jsem dělal v polygrafickém průmysu (tiskárny), tak to v tomhle věku s prací není jednoduché. Myslíte, že bych tu situaci mohl vyřešit takto:

Teď mohu být 11 měsíců na Úřadu práce a pobírat podporu a pak bych mohl být další tři roky evidován na Úřadu práce a to všechno by se mělo započítávat do celkové doby pojištění. Po uplynutí tohoto období budu již necelé tři roky k řádnému dúchodu, a tak si pak mohu na ty tři roky vybrat buď předdůchod nebo předčasný důchod. Z Vašich materiálů je zřejmé, že pro tento případ je lepší předčasný důchod. Je to tak, jak si myslím?

A pokud by po uplynutí doby na Úřadu práce, kdy budu pobírat podporu v nezaněstnanosti absolvoval nějaký rekvalifikační kurz, tak se to také bude započítávat do celkové doby pojištění pro důchod a ta další doba (3 roky) evidence se započítáním do doby pojištění se nezmění?

Děkuji za odpovědi

Odpověď:

Prodlouží pobírání podpory při rekvalifikaci dobu, která se hodnotí na důchod?

Ano, tak jak máte situaci vymyšlenou, považuji za nejvhodnější řešení.

Doba, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci se do tří let evidence, které se vám hodnotí, nepočítá. Doba rekvalifikace tedy “prodlouží” dobu evidence na úřadu, která je vám hodnocena při výpočtu důchodu.

Zjednodušeně: při výpočtu důchodu se bude přihlížet k době, kdy jste bral podporu v nezaměstnanosti + k době, kdy jste bral podporu při rekvalifikaci + 3 roky bez podpory.