Přijdu odchodem do starobního důchodu o průkaz ZTP?

Otázka:

Dobrý den. Jsem v plném invalidním důchodu, dnes v důchodu III. stupně invalidity a držitelem průkazu ZTP s platností trvalou. Je mi 58 let, mám 3 děti a proto mi vzniká nárok na odchod do starobního důchodu 1.12.2013. Chtěla bych vědět, zda mi zůstane průkazka ZTP i v případě přechodu do starobního důchodu, nebo bych musela zůstat i po dovršení věku starobního důchodu – v mém případě 1.12.2013 v důchodu invalidním. V tomto případě by mě zajímalo, jestli bych byla i nadále předvolávána ke kontrole invalidity, s čímž je spojeno spousta obíhání a vyšetření u lékařů – specialistů. Děkuji za vaši odpověď.

Odpověď:

Přijdu odchodem do starobního důchodu o průkaz ZTP?

Při dosažení důchodového věku si můžete požádat o starobní důchod, poté bude ČSSZ postupovat způsobem uvedeným v tomto článku – bude vám přiznán (nebo ponechán) vyšší důchod.

Průkazka ZPT není nikterak navázána na nutnost pobírat invalidní důchod. Průkazku ZTP tedy můžete mít i ve starobním důchodu – vše je závislé pouze na rozhodnutí posudkového lékaře, zda váš zdravotní stav odpovídá nároku na přiznání průkazky.

Stanovení kontrolní lékařské prohlídky je opět zcela na rozhodnutí posudkového lékaře. Obecně lze říci, že ve vašem věku se již kontroly tolik neprovádí, nelze to však zcela vyloučit.