Otázka:
Dobrý den. Na klientském centru ČSSZ jsem se ptal jak zjistím kolik ještě mám být v zaměstnání, vzhledem k tomu že nevím přesně kolik let jsem odpracoval a kolik je vyloučená doba, zdá se mi počítá i starání o děti, vzhledem k tomu že po rozvodu jsem se staral o ně do plnoletosti, atd. , a navíc je tu i mezinárodní prvek, cca 5 let odpracováno v Srbsku. Tam mi poradili ať požádám o důchod po naplnění věkové hranice, 64 let a 2 měsíce mi ČSSZ pošle výpočet ale že pak ode dne kdy dostanu rozhodnuti mám 30 dní na podání námitky,. Byl jsem velmi nemile překvapen když jsme to rozhodnutí obdržel jak ten důchod byl nízky a vlastně jsem v žádném případě nesplnil druhou podmínku, mám jen 33 let odpracováno, a to píše i v tom rozhodnutí. Navíc mi poslali i peníze za těch 6 měsíců co trvalo to čekání na rozhodnuti. Odvolání – námitku jsem podal na podatelně hned a do důchodu nechci doku se mi nepodaří najít, spočítat optimální variantu, což mi bylo tehdy řečeno že to údělá ČSSZ, ale teď jsem se dozvěděl že oni to nedělají. Prosím poraďte mi jak postupovat – mimo duchodových poradcu nikdo jiný nespočítá optimální variantu kdy odejit do důchodu? To odvolání stačí a pak jim mám vrátit peníze se správou že počkám ještě s odchodem do důchodu? Předem moc děkují za radu a odpověď.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Pracoval jsem v Česku a Srbku a byl jsem nemile překvapen po obdržení rozhodnutí
Jde o to, co je pro vás „optimální varianta“? Nějakým způsobem jste byl výdělečně činný a nějakým způsobem vám za to bude spočítán důchod. ČSSZ tu není od toho, aby vám hledala optimální varianty. Navíc optimální varianta může být často dost subjektivní. Tzv. důchodoví poradci jsou většinou lidé, kteří toho o důchodech neví o moc více než běžný žadatel a pouze z lidí tahají peníze za zbytečnou službu. Pokud do výpočtu zasahuje mezinárodní prvek, budou o tom vědět úplné nic.
Pokud se vám zdá výše důchodu příliš nízká, můžete vzít žádost o důchod do 30 dnů od obdržení rozhodnutí zpět (Otázka je, co jste uvedl do „odvolání“?) a další výdělečnou činností důchod zvyšovat.
Jakou druhou podmínku jste nesplnil? Důchod vám byl přiznán, takže jste musel splnit všechny zákonem stanovené podmínky.
Pokud jste skutečně vzal žádost o starobní důchod zpět (což je otázka), ČSSZ vydá usnesení, že se řízení zastavuje a vydané rozhodnutí se ruší. Následně vám přijde rozhodnutí o přeplatku, ve kterém budou uvedeny údaje pro jeho vrácení.
Příp. dotaz věcně doplňte.
Otázka doplněna:
Dobrý den,
děkují Vám moc za odpověď.
V příloze Vám posílám rozhodnutí a také odvolání.
V samotném rozhodnutí je uvedeno že v ČR mám 10524 dni, v Srbsku 1774 dni, což je v součtu 12298 dni, 33,7 let. (k 31.10.2024)
Pokud vím, nutná délka odpracovaných let je 35 let. Jak to že spočítali důchod na základě jen 33,7 let a na základě toho asi i ten koeficient 49,5%. Navíc celkový součet dní není 10 524 ale 10 579, dle údajů které samí uvádějí v tom rozhodnuti, když se čísla sečtou.
Také jsem si všiml že napsali „Procentní výměra ke dni vzniku nároku na důchod za 33 roku pojištění činí 49,50% VPZ“, takže ani těch 0,7 let do toho nezapočítali.
K tomu mám i další námitku- zvýšení za vychované dítě mi neuznali (*** narozen 7.8.1990 a *** narozena 25.9.1991, oba občané ČR), a ani bývalé manželce je nehodlají uznat, jak ji už sdělili při tom když ona požádala o vypočet důchodu. Jak je možné že kvůli rozvodu, v roce 2000, nám potom ani jednomu nám neuznají? !Do troku 2000 společná péče, od roku 2000 do plnoletosti (2018, respektive 2019) jsou pak děti v mé péči.
Doufám že jsem trochu vyjasnil o co jde a zvlášť Vám asi pomůže i přiložené rozhodnutí.
Děkují Vám velmi za odpověď
(odstraněny jména, jinak redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
35 let je pouze jedna z možných podmínek pro vznik nároku na starobní důchod. Nárok na starobní důchod vznikne i v případě, že jste získal 30 let „čisté“ doby pojištění (vysvětluji zde). Tato doba je v osobním listu uvedena jako „Doba pojištění bez náhradních dob do nárok činí“. Této doby jste získal 33 let a 33 dnů a nárok na důchod vám tedy vznikl.
Rozdíl 55 dní je způsoben tím, že se některé náhradní doby hodnotí na 80 %. Ve vašem případě je to evidence na úřadu práce.
Při výpočtu důchod se hodnotí pouze celé roky pojištění. 33 let a 364 dní se stále hodnotí jako 33 celých let.
Ve všech těchto skutečnostech je tedy rozhodnutí v pořádku. Zpětvzetí žádosti o důchod v rámci námitky máte sepsané správně.
V rozhodnutí je uvedeno, že paní DG o děti pečovala v největším rozsahu. Tím pádem by měla mít výchovné přiznané ona. Musí ale také splnit základní podmínku v délce péče v délce trvání 10 let. Pokud tato podmínka splněna není, výchovné nemusí být přiznáno nikomu.
Otázka doplněna:
Děkují moc za předešlé odpovědi.
mám ještě tři otázky:
1. období od narození syna, 7.8.1990 po rozvod, červenec 2000, jsme se pro obě děti starali spolu, NEJEN MANŽELKA ALE I JÁ.
Jakým způsobem jde zařídit aby to staraní se o děti bylo uznáno někomu z nás- asi jen mně, jelikož po rozvodu, dle soudního rozhodnuti, jsem je měl na starosti já (i když jsme i nadále se starali oba)? Nějaké čestné prohlášení nebo jaky typ dokumentu? Je to fakt šíleně nespravedlivé aby nikomu nebylo uznáno, a o děti jsme se postarali, oběma se dnes daří, a chváli nás jak jsme to zvládli aby oni vůbec nepocítili žádný rozvod.
2. V odpovědi uvádíte: „Nárok na starobní důchod vznikne i v případě, že jste získal 30 let „čisté“ doby pojištění (vysvětluji zde). Tato doba je v osobním listu uvedena jako „Doba pojištění bez náhradních dob do nárok činí“. Této doby jste získal 33 let a 33 dnů a nárok na důchod vám tedy vznikl.“
To znamená že, pokud bych pracoval ,( od toho 1.11.2024 začínající ) ještě rok a 11 měsíců (takže do cca 30.9.2026) tak bych splnil podmínky pro český důchod, 30 let „čisté doby pojištění“, (a věk pro odchod do důchodu už splněný mám)? A už by se mi počítal bez „mezinárodní“ účasti ? A jak se v tom případě postupuje – prostě tady dám normální žádost, a bez toho aby se řešilo cokoliv se srbskou stranou, a já případně požádám v Srbsku , pokud vůbec něco vznikne, nebo jak? Aby mi ta „mezinárodní účast nesnížila částku důchodu tady.
3. Poraďte mi, prosím, jak mám postupovat ohledně vrácení peněz které mi poukázala ČSSZ? Na jaký účet, a s nějakou zprávou někam? Nebo mám počkat výzvu ze strany ČSSZ, ve které mi napíšu co a jak?
Předem moc a moc děkují!
Krásný den, Velké úterý, přejí.
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
V rámci přiznání výchovného se ČSSZ snaží zjisti faktický stav péče, tj. kdo jak pečoval a komu příp. péče více ovlivnila pracovní kariéru. Dříve ČSSZ stačilo česné prohlášení druhého z rodičů (vaší manželky), že první z rodičů (vy) pečoval ve větším rozsahu i před rozvodem. Dnes už to tak automatické není. K další žádosti o výchovné můžete přiložit čestné prohlášení manželky a ČSSZ v dané věci rozhodne.
Pokud získáte potřebnou dobu pojištění pro vznik nároku na starobní důchod i bez přihlédnutí k dobám pojištěn v zahraničí, ČSSZ spočítá důchod pouze podle českých právních předpisů (v zásadě bez přihlédnutí k práci v zahraničí) a spočítá i dílčí důchod (s přihlédnutím k práci v zahraničí). Přizná pak důchod ve vyšší částce. Od tohoto si ale neslibujte, že by byl rozdíl ve výší důchodu nijak výrazně jiný. Poměrně nízký důchod vám vychází z důvodu, že jste získal relativně málo let pojištění a to platí pro oba druhy výpočtu.
ČSSZ vydá rozhodnutí o přeplatku a spolu s ním vám zašle i potřebné platební údaje. Zatím tedy nic nikam neposílejte.