Podnikání skončilo: předčasný důchod nebo úřad práce?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku, prosím o radu v mém problému a to je nepředpokládané skončení s podnikáním. Jsem narozena 14. 5. 1957, střední školu jsem skončila v r. 1976. Nastoupila jsem do zaměstnání a od roku 1980 jsem do dvou let věku dítěte byla na mateřské dovolené. Opět jsem nastoupila do zaměstnání do července r. 1991. Období 8. až 12. 1991 jsem byla v evidenci úřadu práce. Od 1. 1. 1992 do 31. 12. 2013 jsem podnikala a odváděla povinné zálohy na sociální i zdravotní pojištění. 3. 1. 2014 jsem se evidovala na úřadu práce a byla mi stanovena podpora na 11 měsíců. Důchodový věk mám za 5 let a vím, že asi zaměstnána nebudu. Jak dlouho můžu být na úřadu práce i bez podpory s tím, že odvody za mě platí stát? A co by bylo pro mě lepší, odejít o 3 roky dříve do důchodu, nebo být v evidenci? Nemám ani představu o výši důchodu, jelikož jsem odváděla jen povinné částky a tudíž nevím, která doba je pro mě lepší? Omlouvám se za zahlcení daty a děkuji za Váš čas.

Odpověď:

Podnikání skončilo: předčasný důchod nebo úřad práce?

Jakým způsobem se hodnotí evidence na úřadu práce podrobněji zjistíte z článku úřad práce a důchod. Z článku vyplývá, že po 11 měsících, kdy budete pobírat podporu v nezaměstnanosti, se vám „na důchod“ budou hodnotit ještě další 3 roky. Pokud však nebudete mít z úřadu práce žádný příjem, nedomnívám se, že by bylo rentabilní zůstávat v evidenci úřadu práce, i přes možnost odejít do předčasného důchodu. Až tedy dosáhnete věku, který vám umožní odejít do předčasného důchodu, doporučuji vám do důchodu odejít, protože stále je lepší brát pokrácený důchod než nic.

Výpočet důchodu se provádí z výdělků od roku 1986, z takto poskytnutých údajů tedy nedokáži spočítat předčasný důchod a pro takto vzdálené období v budoucnosti to ani v současné době není možné. Jak však asi sama tušíte, důchod (vzhledem k minimálním platbám) nebude příliš vysoký.