Počítá se lhůta 90 dnů ode dne, kdy posudkový lékař dostane žádost na stůl?

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v 5. měsíci letošního roku jsem si požádala o ID, ta 90 denní lhůta na vyřízení, se počítá od podání žádosti na OSSZ, nebo od doby, kdy dostane revizní lékař posudkové služby mou žádost na stůl. V případě uplynutí podpůrčí doby u nemocenských dávek, což je u mě 8/21, lze pak normálně nastoupit do práce, i když o invaliditě ještě nebylo rozhodnuto. Má to případně nějaký vliv na řízení ? Jistě chápete, že bez peněz člověk být doma nemůže. Chtěla jsem se zeptat, jestli vyřízení zda ano či ne, než je přiznán nějaký stupeň invalidity trvá taky ty 3 měsíce, mám na mysli rozhodnutí z OSSZ, ne ČSSZ. Nebo je to doba celková ? Tak ještě jedna otázka, asi je to důležité k době pojištění, resp.odprac.let, trpím chronickou nemocí od 17 let, bohužel i dalšími neduhy, tohle je prioritní ve vztahu k pracovní činnosti. Bohužel nemoc je doživotní lze tohle považovat za invaliditu z mladí, i když o ID se v té době nežádalo, byla jsem zajištěna sirotčím důchodem od 8 let. Děkuji za odpovědi.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Počítá se lhůta 90 dnů ode dne, kdy posudkový lékař dostane žádost na stůl?

90denní lhůta pro vydání rozhodnutí o přiznání (nebo nepřiznání) důchodu běží ode dne uplatnění žádosti o důchod. Je však prodloužena o dobu, kdy se došetřují skutečnosti rozhodné pro vznik nároku na důchod nebo jeho výši. Např. pokud se bude čekat na doložení lékařský zpráv, je o tuto dobu uvedená lhůta prodloužená. Stejně tak pokud se např. došetřují některé doby pojištění nebo skutečnosti u zaměstnavatele.

Posouzení zdravotního stavu na OSSZ a vydání posudku o invaliditě běžně trvá měsíc až měsíc a půl. Mezi jednotlivými OSSZ však mohou být větší rozdíly. Předpokládám však, že v srpnu již budete dávno posouzená. Pokud ne, návrat do zaměstnání nijak výsledek posouzení neovlivní.

Invalidní důchod z mládí se přiznává občanům ČR, u nichž invalidita vznikla před 18. rokem věku, a kteří nezískali žádnou dobu pojištění (např. studiem), protože ani z důvodu svého zdravotního stavu studovat nemohli (např. mentálně postižení). Pokud jste studovala, invalidita z mládí vám být přiznána nemůže. To samozřejmě nebrání tomu, aby vám byl důchod zpětně přiznán. Chtít invaliditu z mládí je takové dogma, ale její přiznání by vám nic zvláštního oproti „běžnému“ invalidnímu důchodu nepřineslo, protože ten se v takto nízkém věku počítá stejně.