Pobírám předdůchod a pracuji. Je možné při žádosti o starobní důchod tuto dobu započítat do důchodového pojištění?

Otázka:

Dobrý den, 1. – od 25.11.2021 pobírám předdůchod, tzn. toto období je hodnoceno jako vyloučená doba. Do současnosti (11.7.2023) jsem však dál v pracovním poměru. Je možné při žádosti o řádný (předčasný) starobní důchod tuto dobu započítat do důchodového pojištění?
2. – pokud mi v r. 2023 bude přiznán předčasný starobní důchod bez výplaty (nárok na starobní důchod je 19.5.2025), bude se mi provádět krácení (toto krácení chci stihnout podle starých podmínek – nové, tak jak jsou navrženy se mi zdají nevýhodné), i když si požádám o uvolnění výplaty až k 1.6.2025 ? A jak by to bylo v případě, že se přihlásím jako nezaměstnaný do evidence Úřadu práce?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám předdůchod a pracuji. Je možné při žádosti o starobní důchod tuto dobu započítat do důchodového pojištění?

Pokud jste v době výplaty předdůchodu výdělečně činný (pojištěný ze zaměstnání) bude vám tato doba při výpočtu důchodu zhodnocena. Je to běžná doba pojištění a předdůchod na tom nic nemění. Pokud v době výplaty předdůchodu došlo k poklesu příjmu (běžně např. z důvodu zkrácení úvazku), je vhodné při sepisování žádosti o důchod požádat o zhodnocení vyloučených dob namísto nižších vyměřovacích základů.

Základní dotazy k odložené výplatě předčasného důchodu, na které se ptáte, vysvětluji v článku o odložené výplatě předčasného důchodu. Rozhodně bych nebral jako jasné, že odložená výplata z roku 2023 bude výhodnější než výpočet důchodu v roce 2025.