Opětovné přiznání vdovského důchodu. Žena narozená 1957, muž zemřel 2011.

Otázka:

Dobrý den, manžel zemřel 29. 8. 2011. Rok jsem pobírala důchod, moje datum narození je 27. 6. 1957 a mám 2 dospělé děti. Mám nárok na obnovení vdovského důchodu? Děkuji.

Odpověď:

Opětovné přiznání vdovského důchodu. Žena narozená 1957, muž zemřel 2011.

Ano, nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu budete mít 27. 2. 2017, kdy dosáhnete věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození.

Další podrobnosti, příp. další možnosti obnovy, naleznete v článku o obnově vdovského důchodu.

Otázka doplněna:

Děkuji, za odpověď a prosila bych ještě radu, kdybych měla při stávajících podmínek nejlépe odejít do důchodu? Než manžel zemřel, dlouho jsem se o něj starala a přišla o práci, jsem od té doby na úřadu práce. Vždy jsem pobírala minimální mzdu, tak vím, že můj důchod bude malý, tak jsem se chtěla zeptat, zda se nezohledňuje manželův důchod, určitě by pro mě byl výhodnější, nebo jestli jen část. A kdy asi pro mě nejlépe  odejít do důchodu, zda jít do předčasného, protože práci zatím hledám marně. Děkuji moc.

Odpověď doplněna:

Přesná data vhodná k odchodu do předčasného důchodu vám spočítá naše důchodová kalkulačka – pokud neznám celý průběh pojištění, je obtížné přesně určit, kdy odejít do předčasného důchodu. Obecně jsem zastánce praxe, kdy je nejpozději po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti zvolen odchod do předčasného důchodu. Nedomnívám se totiž, že je finanční výhodné, zůstávat v evidenci úřadu práce bez podpory v nezaměstnanosti v době, kdy již můžete odejít do předčasného důchodu. Pokud byste v době před dosažením důchodového věku našla zaměstnání, výplatu předčasného důchodu byste přerušila a výdělečnou činností si snížila krácení předčasného důchodu.

Manželův důchod je již zohledněn při výpočtu vdovského důchodu. Pobírat starobní důchod manžela není možné. Toto téma jsem velmi podrobně vysvětloval v článku Výše vdovského a vdoveckého důchodu u důchodců s velmi rozdílnými důchody

Na stránce o vdovském důchodu máme pro tuto situaci vytvořenu i kalkulačku.