Odložená výplata: Období roku 2022 bude dopočítáno? Jak potom informovat o roku 2022 ČSSZ?

Otázka:

Dobrý den, prosím o informaci. Přišel výměr starobního důchodu (požádáno k 31.12.2022 s odloženou výplatou do 31.12.2023, 01.01.2024 řádný odchod do starobního důchodu> Období roku 2022 bude dopočítáno ? Jak potom informovat o roku 2022 ČSSZ?. Rok 1985,86 a část roku 87 v přehledných dobách pojištění uvedeno ve sloupci druh doby zaměstnání, ale není uveden vyměřovací zákla a celé období spadlo do vyloučené doby. Zaměstnavatel zřejmně neplatil sociální pojištění, dnes již neexistuje. Znáte nějakou náhradní možnost jak doložit ? Kontakt na bývalé zaměstnance již není. Děkuji moc za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Odložená výplata: Období roku 2022 bude dopočítáno? Jak potom informovat o roku 2022 ČSSZ?

V žádosti o důchod jste si nemohl požádat o odklad výplaty do konce roku 2023, ale bylo třeba požádat o předčasný důchod „bez výplaty“. Požadované datum přiznání výplaty nemůže být vzdálené více než čtyři měsíce od data sepsání žádosti. O uvolnění výplaty důchodu a jeho úpravu je poté třeba požádat – vše dostatečně podrobně vysvětluji v článku o výpočtové zamítačce.

Už při současném výpočtu důchodu vám byla zhodnocena doba pojištění do dne přiznání důchodu, tj. do 30. 12. 2022. Vyměřovací základy se vám budou hodnotit naposledy za rok 2021.

Rok 1985 je mimo rozhodné období, takže se z něj hrubý výdělek ani vyloučené doby nehodnotí. Do rozhodného období spadá až rok 1986 a následující. V dané době sociální pojištění zaměstnanců neexistovalo a i kdyby ano, nesleduje se, zda ho za vás zaměstnavatel zaplatil. V evidenci ČSSZ zřejmě chyběl evidenční list důchodového zabezpečení (ELDZ) od tehdejšího zaměstnavatele a podařilo se doložit alespoň dobu trvání zaměstnání. Pokud se výdělek nepodařilo došetřit, je správný postup nahradit ho vyloučenou dobou, která zajistí, že se nezhorší průměr z ostatních výdělků.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
moc děkuji za Vaši odpověď (přítel zasílal dotaz, týkající se výpočtu mého důchodu). Můžete mi prosím ještě zodpovědět, zda mi bude zohledněna i valorizace k 1.6.2023?
Ještě upřesním…požádala jsem si o předčasný důchod k 31.12.2022 (bez výplaty) a nyní jsem dostala důchodový výměr. Zatím stále pracuji na plný úvazek. Termín odchodu do řádného star. důchodu 1.1.2024. Od ledna 2024 bych si nechala důchod vyplácet. Ráda bych ještě pracovala na zkrácený úvazek i v příštím roce (samozřejmě v případě zdraví). Jak mi bude další doba zaměstnání zohledněna? Mohu si požádat o přepočet důchodu?
Předem Vám velice děkuji za Váš čas.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Přečtěte si článek o výpočtové zamítačce, na který jsem vás v odpovědi výše odkázal. Tam všechno o valorizacích vysvětluji.

Věřím, že věta z článku: „Takto zvýšený (přepočítaný) důchod se následně zpětně dovalorizuje, tj. zpětně se provedou všechny valorizace, které náleží důchodu přiznanému v daném roce. Např. u důchodu přiznaného v roce 2022 jde o dvě mimořádné valorizace z roku 2022, lednová z roku 2023, mimořádná z června 2023 a všechny následující“, je všeříkající.

Další práce od dosažení důchodového věku a přiznání výplaty důchodu se hodnotí stejně jako každému jinému pracujícímu důchodci (vysvětluji v článku zde). Zvýšení je pak naprosto minimální a tento nesmysl snad již bude v dohledné době zrušen.