Odchod do důchodu 26. 9. 2025. Je pro mne podání žádosti v této podobě výhodné?

Otázka:

Dobrý den,
jsem ročník 1962, 2 děti, řádný odchod do důchodu 26.9.2025. Jedno z dětí je postižené, ve 4. stupni závislosti na pomoci druhé osoby, pečuji o něj od roku 2027 -16 let – a zároveň vykonávám vedlejší výdělečnou činnost. Dnes jsem byla na ČSSZ sepsat žádost o předčasný důchod bez výplaty podle pravidel před 1.10.2023. Teď si nejsem jistá, zda jsem udělala dobře, a mám ještě měsíc na stažení mé žádosti zpět.
Dotazy:
1) Je pro mne podání žádosti v této podobě výhodné? Pokud ano, v čem? Zatím vím jen o nižsí procentní sankci v případě předčasného odchodu do důchodu.
2) Doba péče se podle mých informací buď vyloučí nebo započítá (je-li delší 15 let), podle toho, co je výhodnější. Čekala jsem, že se toto dnes dovím a podle toho se rozhodnu, ale paní rovnou napsala bez vyloučení s tím, že mohu požádat o výpočet po obdržení rozhodnutí. Platí pravidlo o vyloučení nebo zahrnutí péče i v případě tzv. zamítačky?
2) Při započtení doby péče se důchod počítá z příspěvku na péči. Zvyšuje se základ důchodu o příjmy z vedlejší činnosti – tedy základem je příspěvek na péči plus příjmy z vedlejší činnosti?
3) Liší se nějak vzorec pro výpočet důchodu do 30.9.2023 a po tomto datu – podle nové legislativy? Pokud ano, tak který je výhodnější?
4) Podle informativního výpisu konta nebyla vyloučena doba studia po 18. roce věku, což mi snižuje základ pro výpočet důchodu. Je to špatně?
5) Obecně prosím o radu, jak byste v mém případě postupoval. Mám ještě měsíc na to, případně žádost stáhnout.
Moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Odchod do důchodu 26. 9. 2025. Je pro mne podání žádosti v této podobě výhodné?

Zde je článek, ve kterém srovnávám výpočet roku 2023 a 2024. V něm vysvětluji jednotlivé varianty, i popisuji svůj názor na budoucí vývoj. Slovo „výhodné“ bych v této souvislosti zakázal. Je výhodné pobírat 15 000 Kč nyní nebo 17 000 Kč za dva roky? Vždy jde o dobu návratnosti – abych vám řekl, jaký postup je výhodný, musel bych především vědět, jak dlouho budete starobní důchod pobírat. To neví nikdo.

Doba péče se vám započítá „vždy“. Otázka nestojí tak, zda se vám „vyloučí nebo započítá“, ale zda budou zhodnoceny vyplacené příspěvky na péči jako vyměřovací základ (výdělek) nebo půjde o vyloučenou dobu. Toto srovnání se provádí automaticky, tj. bez žádosti, ALE protože vykonáváte výdělečnou činnost nebude vám při souběžné péči zhodnocena vyloučená doba (protože výdělek má přednost před vyloučenou dobou). O zhodnocení vyloučené doby by bylo třeba požádat.

U výpočtu, kdy se příspěvky na péči hodnotí jako vyměřovací základ se dalšími získanými vyměřovacími základy skutečně sčítají.

Asi nelze očekávat, že se změny, které byly zavedeny od 1. 10. 2023, dělaly kvůli tomu, aby předčasné důchody vycházely vyšší. Výpočet důchod je velmi komplexní a nejde o „vzorec“. Předčasné důchody přiznané po 30. 9. 2023 mají vyšší krácení, nejsou zvýšeny o letošní mimořádnou valorizaci a nebude jim až do dosažení důchodového věku zvyšována procentní výměra důchodu. Každý kalendářní rok má ale „svůj“ výpočet a v některých situacích vychází už výpočet roku 2024 lépe.

Informativní osobní list důchodového pojištění je pouze přehled dob, které má ČSSZ ve své evidenci. Není to doklad toho, jak bude která doba zhodnocena, příp. které období bude zhodnoceno jako vyloučená doba. Vzhledem k vašemu datu narození ani studium po 18. roce věku nebude (minimálně z velké části) spadat do rozhodného období (začíná rokem 1986), takže o vyloučenou dobu ani jít nemůže.

Nevím, co je to vedlejší výdělečná činnost? Hlavní a vedlejší činnosti se již desítky let nerozlišují. Pokud vykonáváte činnost, ze které se odvádí sociální pojištění a máte v plánu přiznat výplatu důchodu až v roce 2025 (k datu dosažení důchodového věku), tak bych postup s odloženou výplatou nezvažoval a požádal si klasicky až v roce 2025. Pokud nevykonáváte činnost v rozsahu zakládajícím účast na sociálním pojištění, požádal bych o předčasný důchod již nyní (za „starých“ podmínek) a to včetně výplaty.

Žádost o důchod lze vzít zpět do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání důchodu, ne od sepsání žádosti. Máte tedy mnohem více času než jen měsíc.