Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1980, muž zemřel 2018

Otázka:

Manžel narozen 21.10.1966, zemřel 28.3.2018.
Já, narozena 8.7.1980. 2 děti. Mám nárok na trvalý vdovský důchod ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1980, muž zemřel 2018

Ne, v necelých 39 letech určitě nemáte nárok na trvalé přiznání vdovského důchodu.

Abyste měla nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, musela byste do dvou let od jeho příp. odejmutí splnit některou z podmínek popsaných v tomto článku. Věku stanového zákonem pro trvalé přiznání vdovského důchodu dosáhnete až v 61 letech (možná i později, pokud se prodlouží důchodový věk). Vdovský důchod byste tedy musela pobírat alespoň do svých 59 let (61 – 2 roky). Pak by vám mohl být v 61 letech přiznán trvale. Pokud vám bude odebrán dříve a do dvou let od odejmutí nesplníte jinou z podmínek, nárok na opětovné přiznání vám již nevznikne.

Otázka doplněna:

Dobrý den. Bez nároku na trvalý vdovský důchod i když mám dvě děti které jsou ještě školou povinné? Mají ještě dva roky z.š.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Trvale znamená napořád, neustále, bez přestání, na furt… Ne, vy nemáte nárok na trvalé přiznání vdovského důchodu, pokud ho nebudete pobírat alespoň do svých 59 let, pak by vám vznikl nárok v 61 letech (jak jsem psal výše). Samozřejmě vdovský důchod budete pobírat po dobu péče o nezaopatřené děti (dítě). To ale neznamená, že to bude trvale.