Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1966, muž zemřel 2002

Otázka:

Dobry den, dovoluji si obratit se na Vas s dotazem, nebot Vase odpovedi na podobne dotazy jsou rozporuplne.
Manzel, narozen 1961, zemrel 2002. Ja, narozena 1966, pobiram od te doby vdovsky duchod, nebot jsem se od jeho smrti nepretrzite starala o nase 3 deti. Dve uz dosudovaly, nejmladsi je v poslednim rocniku vysoke skoly, takze na sirotci duchod ma narok do cervence 2021 a tim padem ja na vdovsky take do cervence 2021. V cervenci 2021 mi bude 55 let. Budu mit, prosim Vas, i nadale narok na vdovsky duchod, i kdyz syn uz studovat nebude? Tak mi to alespon rekli kdysi na CSSZ, ze pokud bude ason jedno z mych deti studovat do mych 55 let, ziskam trvaly narok na vdovsky duchod.
Nekolik Vasich odpovedi zenam narozenym 1966 mluvi o teto hranici 55 let a potvrzujete, ze maji na duchod narok … a jinym zenam, narozenym 1966, odpovidate, ze by jim narok vznikl az v jejich 61 letech a to je vic nez 5 let po dostudovani deti? Je rozhodujici datum umrti manzela?
Dekuji predem za Vasi laskavou odpoved.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1966, muž zemřel 2002

Za jakých podmínek vzniká nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, vysvětluji v tomto článku, na který odkazuju vždy, když se dotaz týká tohoto tématu. Jaký je rozhodující věk vdovy pro nárok na trvalé přiznání vdovského důchodu, příp. nárok na jeho opětovné přiznání, je odvislé od data posledního přiznání vdovského důchodu (v případě, že je vdovský důchod pobírán nepřetržitě, jde o datum úmrtí manžela). U vdovských důchodů přiznaných v letech 1996 až 2009 je to 55 let, u vdovských důchodů přiznaných po roce 2009 je to věk o čtyři roky nižší, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození (vysvětluji v článku výše).

Ve vašem případě budete mít vdovský důchod od dosažení 55 let přiznán trvale.