Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1964, muž zemřel 2014

Otázka:

Dobrý den, mám tento dotaz: Manžel, který zemřel v roce 2014 v dubnu byl ve starobním důchodu a já jsem ročník 1964. Vychovávám 1 syna, který studuje, tudíž i já pobírám vdovský důchod po dobu synova studia. Studium mu skončí v roce 2019. můj dotaz zní – budu i nadále pobírat vdovský důchod ( bude mi 55 let) nebo až půjdu do starobního důchodu či vůbec. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1964, muž zemřel 2014

Podrobně se tomuto tématu věnuji v článku o obnově vdovského důchodu. Věk 55 let již ve vašem případě nehraje roli – musíte buď dosáhnout svého důchodového věku nebo věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození (vysvětleno v článku výše), případně jednu z podmínek splnit do dvou let od odejmutí vdovského důchodu.

Pokud mi napíšete přesné datum narození a počet vámi vychovaných dětí (nevím, zda máte pouze jedno), mohu situaci lépe prověřit.

Otázka doplněna:

Dobrý den, doplňující otázka. Zesnulý manžel se narodil 7.3.1955 a já 7.7.1964 a vychovali jsme spolu 1 syna. Mnohokrát děkuji za odpovědi

Odpověď doplněna:

Svého důchodového věku dosáhnete až 7. 5. 2029 a věku o čtyři roky nižšího než je důchodový věk muže stejného data narození dosáhnete​ až 7. 5. 2025. Abyste tedy měla nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, musíte vdovský důchod pobírat alespoň do května 2023 (podmínky musí být splněny do dvou let od odejmutí). Pokud vám bude odejmut dříve, nárok na opětovné přiznání mít k výše uvedenému datu nebudete.