Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1961, muž zemřel 2006

Otázka:

Dobrý den. Prosila bych o radu. Manžel zemřel v lednu 2006. Do roku 2016 jsem pobírala vdovský důchod. Vyplácení skočilo v červnu 2006, kdy bylo mému synovi 26 let – do té doby studoval prezenčně VŠ. Jsem narozená v listopadu 1961, takže v roce 2016 mi bylo 10. listopadu 55 let. Nejsem znovu vdaná. Stále pracuji na plný úvazek. Mám prosím nárok na opětovné pobírání vdovského důchodu? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1961, muž zemřel 2006

Nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu máte skutečně od 55 let věku, ale pouze za předpokladu, že jste vdovský důchod pobírala nepřetržitě od úmrtí manžela (nebo alespoň od roku 2010) do konce studia syna. Přerušením není zastavení výplaty např. po dobu prázdnin, ale situace, kdy by např. syn nějakou dobu nestudoval (vdovský důchod by byl odebrán) a následně opět začal studovat – pak by pro vás platily podmínky účinné v době posledního opětovného přiznání.

Otázka doplněna:

Dobrý den.
Děkuji za odpověď. Musím zjistit, jak to bylo při přechodu syna ze střední školy na VŠ – to už si nepamatuji. Vím jen, že nám oběma (pobíral sirotčí důchod) důchod chvilku nevypláceli, právě proto, že potvrzení o studiu dostal pak až v září. A stejně to bylo při přechodu z bakalářského na magisterské studium. Nicméně nám pak vždy ten “mezičas” doplatili.
Nejlepší asi bude poslat dotaz přímo na ČSSZ.
Děkuji a přeji pěkný večer.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Tyto situace, tj. navazující studia, nejsou zánikem nároku na důchod, pouze zastavením výplaty důchodu, která je následně opětovně uvolněna. Požádejte si o opětovné přiznání vdovského důchodu od 55 let, důchod vám bude zpětně doplacen.