Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1959, muž zemřel 2014.

Otázka:

Přeji hezký večer, prosím pěkně kamarádky manžel zemřel 26. 3. 2014 – nyní bude pobírat rok vdovský důchod, ale mám dotaz. Má nárok požádat po 2 letech o posledního vyplaceného vdovského důchodu o opětovné vyplácení? V červnu jí bude 55 a má dvě děti dospělé a ona sama má invalidní důchod 2. stupně. V případě, že to nebude možné, prosím, zda je možné jít i do předčasného důchodu. Děkuji.

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1959, muž zemřel 2014.

Vaše kamarádka bude mít nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu pouze za předpokladu, že splní některou z podmínek uvedených v článku o obnově vdovského důchodu. Věkovou podmínku splnit nemůže (do dvou let od zastavení nedosáhne svého důchodového věku ani věku o 4 roky nižšího než je důchodový věku muže stejného data narození), ostatní podmínky nelze do budoucna přejímat (např. přiznání invalidity třetího stupně). Některá z těchto podmínek musí být splněna do dvou let od zastavení výplaty vdovského důchodu, jinak již nárok na obnovu nikdy nevznikne.

Důchodového věku vaše kamarádka zdaleka nedosáhla – k výpočtu dat vhodných k odchodu do předčasného důchodu použijte naši kalkulačku důchodového věku.