Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1959, muž zemřel 2010

Otázka:

Dobrý den. Jsem narozena v roce 1959. Manžel zemřel v roce 2010. Budu mít s odchodem do starobního důchodu nárok na navrácení důchodu vdovského?
Moc děkuji za odpoveď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1959, muž zemřel 2010

Přiznání starobního důchodu nijak nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu neovlivňuje. Jaké podmínky a do kdy je třeba splnit, vysvětluji v tomto článku.

Pokud chcete napsat, zda máte nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, potřebuji znát vaše datum narození, datum úmrtí manžela, počet vychovaných dětí a jak dlouho jste vdovský důchod pobírala.

Otázka doplněna:

Dobrý den. Jsem narozena 26.12.1959. Manžel zemřel 28.6.2010. Vychovala jsem dvě děti. Vdovský důchod jsem pobírala jeden kalendářní rok, do doby než dcera dostudovala vysokou školu. Mám ještě někdy nárok na obnovu vdovského důchodu?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Abyste měla nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, musela byste do pěti let od jeho odejmutí (ve vašem případě tedy do šesti let od úmrtí manžela) splnit některou z podmínek popsaných v tomto článku. Věkovou podmínku nesplníte, protože svého důchodového věku dosáhnete až 26. 8. 2021 a věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození dosáhnete až 26. 12. 2019. Obě tyto data nastanou za více než pět let od odejmutí vdovského důchodu a nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám z tohoto důvodu nevzniká.