Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1959, muž zemřel 1989

Otázka:

Dobrý den, mamka nar. 17. 12. 1959 ovdověla v roce 1989. Po dobu studia syna pobírala sirotčí a vdovský důchod. Po skončení studia již nepobírala. Dozvěděla se, že by měla nárok na obnovení vdovského důchodu při dosažení 55 let. Je tato zpráva založena na pravdě? Děkuji.

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1959, muž zemřel 1989

Obecně před 1. 1. 2010 platilo: Vaše matka by měla nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu v 55 letech pouze za předpokladu, že od zastavení výplaty důvodu do jejich 55 let neuplynulo více než 5 let, tj. pobírala vdovský důchod alespoň do 50 let.

U vdovských důchodů přiznaných před rokem 1996 však do hry vstupuje také starý důchodový zákon. Např. pokud by vaše matka vychovala  2 děti a pobírala by vdovský důchod alespoň do čtyřiceti pěti let, byl by jí důchod již vyplácen trvale. Kdyby vychovala 3 děti, žádná věková hranice by se nesledovala a důchod by byl vyplácen také trvale.

Jak vidíte, situace není vůbec jednoduchá, aby bylo možné paušálně říci, že v určitém věku je nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu. Pokud mi napíšete, do kdy byl vdovský důchod vyplácen a kolik vaše matka vychovala dětí (hodnotí se pouze děti, jejichž otec zemřel – měly nárok na sirotčí důchod), mohu vám napsat více informací.

Otázka doplněna:

Dobrý večer,

děkuji za odpověď.

Matka pobírala sirotčí a vdovský důchod do 5/2008. Má pouze jednoho syna. Rok úmrtí otce 1988. V prvním dotazu jsem mylně uvedl 1989, ale myslím, že nehraje 1 rok velkou roli. Budu velice rád, pokud my zodpovíte více po dodání těchto informací.

Děkuji.

Odpověď doplněna:

Máte pravdu, že o jeden rok odlišný rok úmrtí není v tomto případě rozhodující. Vaší matce bohužel těsně nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu unikne. Pokud byl vdovský důchod vyplácen nepřetržitě od roku 1988, musela by vdovský důchod pobírat alespoň do 50 let, pak by ho již měla vyplácený trvale. Protože jí byl vdovský důchod před 50 rokem odebrán, „nastupují“ na řadu nové podmínky, kdy platilo, že do 5 let od zastavení, musí dosáhnou věku 55 let. Toto však také nesplní (na první pohled to může vypadat trochu schizofrenně, ale je to tím, že v tomto případě se část řeší starým a část novým důchodovým zákonem). Pokud by vašem matka pobírala vdovský důchod do 17. prosince 2008, měla by již vdovský důchod přiznán trvale.