Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1946, muž zemřel 1995

Otázka:

Narodila jsem se v říjnu 1946. Manžel zemřel 12.10.1995. Rok jsem pobírala vdovský důchod t. j do 12.10. 1996, pak mi ale byl zastaven. Odůvodnění bylo, že jsem nedosáhla věku 55 let do 5 let od úmrtí manžela. Nyní se od Vás dozvídám, že pro nárok je rozhodující datum přiznání vdovského důchodu., tj. podmínky pro obnovení do 31.12.1995. Tam jsou 2 roky pro obnovu důchoedu
Jsem z toho zmatená. Tak jsem měla nebo neměla nárok na vdovský důchod po manželovi ? Možná si to špatně vykládám. Můžete mi to blíže objasnit?
Děkuji předem

(redakčně neupravováno)

Doplněno:

Dobrý den,
děkuji moc za rychlou odpověď.
Manžel zemřel 12.10.1995
Narodila jsem se 29.10.1946, děti jsme neměli. Důvodem byly existenční problémy v 70. a 80. letech , pak už to nešlo ze zdravotních důvodů..

Česká správa sociálního zabezpečení , Křížová 25 Praha 5 mi 2.6.1997 doslova napsala:

“Česká správa sociálního zabezpečení Vám z a m í t á žádost o obnovu vdovského důchodu k 29.10.96 pro nesplnění podmínek ustanovení § 50, 82 zák. č. 155/95
Odůvodnění: Ke dni 01.01.1996 Vám nevznikl nárok na vdovský důchod dle ustanovení § 50, zák. č. 155/95, neboť jste mladší věku 55 let. Podle §82, zák. č. 155/95 Sb. Vám nevznikl též nárok na vdovský důchod, neboť k 1.1.1996 jste nesplňovala žádnou z podmínek §50 zák. č. 155/95 Sb a dále ke dni 31.12.1995 jste nedovršila věku 50-ti let”

Paradox je, že podle zákona 100/1988 Sb, podle kterého mi byl vdovský důchod přiznán, bych podmínky na důchod za 17 dní tedy 29.10.1996
splňovala .

Už jsem se s tím nějak smířila, ale stále to nepovažuji za spravedlivé.

Děkuji předem za Váš názor.

Odpověď:

Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1946, muž zemřel 1995

Postup ČSSZ v tomto případě je správný. Podle zákona č. 100/1988 Sb., skutečně docházelo k opětovnému přiznání vdovského důchodu, pokud do dvou let od odejmutí vdovského důchodu vdova, která nevychovala žádné dítě, dosáhla 50 let. Tento zákon byl ale v důchodové oblasti účinný do 31. 12. 1995. Od 1. 1. 1996 se postupuje podle zákona č. 155/1995 Sb. a ČSSZ vám v odůvodnění popsala, proč nárok podle tohoto zákona nemáte.