Otázka:
Dobrý den pane Maříku, sledoval jsem dnešní vysvětlení pana Jurečky o valorizaci důchodů .
Jako zázrakem se snížila inflace v červnu na 2%, masírování sdělovacími prostředky od rána, zrovna kdy to má vliv na důchody. ( věřím, že v červenci to už bude zase víc ) a inflace pro seniory jen 1,7%, tomu už lze těžko rozumět .
A dotaz, neměla být valorizace alespoň o 2% ?
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Neměla být valorizace alespoň o 2 %?
Součet meziměsíční inflace mezi červencem 2023 a červnem 2024 skutečně podle stránek ČSÚ činil 2,1 %. Ale podle sdělení ministra práce a sociálních věcí byla inflace domácností důchodců za stejné období 1,7 %. Proč se tedy valorizace nepočítá pro růst cen alespoň o 2,1 %? Je to proto, že v loňském roce došlo k výrazně změně § 67 zákona o důchodovém pojištění, kde bylo ještě do září 2023 v odstavci 6 uvedeno:
Růst cen se stanoví jako procentní přírůstek indexu spotřebitelských cen v posledním měsíci období stanoveného pro zjišťování růstu cen oproti tomuto indexu v kalendářním měsíci, který bezprostředně předchází prvnímu kalendářnímu měsíci tohoto období s tím, že tento růst se stanoví se zaokrouhlením na jedno platné desetinné místo a podíl pro jeho stanovení činí vždy nejméně 1. Výpočet růstu cen se provádí z originálních bazických úhrnných indexů spotřebitelských cen (životních nákladů) za domácnosti celkem a z originálních bazických indexů spotřebitelských cen (životních nákladů) za domácnosti důchodců zjištěných Českým statistickým úřadem, přičemž se použije ten růst cen, který je vyšší.
Nyní § 67 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb. říká:
Růst cen se stanoví jako procentní přírůstek indexu spotřebitelských cen v posledním měsíci období stanoveného pro zjišťování růstu cen oproti tomuto indexu v kalendářním měsíci, který bezprostředně předchází prvnímu kalendářnímu měsíci tohoto období s tím, že tento růst se stanoví se zaokrouhlením na jedno platné desetinné místo a podíl pro jeho stanovení činí vždy nejméně 1. Výpočet růstu cen se provádí z originálních bazických indexů spotřebitelských cen (životních nákladů) za domácnosti důchodců zjištěných Českým statistickým úřadem.
Jak vidíte, nyní se již neporovnává inflace „běžné“ domácnosti s inflací domácností důchodců, ale inflace se stanoví pouze z růstu cen domácností důchodců, která ale nyní vyšší nižší než „obecná“ inflace.