Otázka:
Dobrý den chci mě rok pojištění nemám si si ho jak doplatit,starobní důchod mě nebyl přiznán,ač v něm mám být již 3 roky,nemám proto z čeho žít.koupit si léky vůbec nic existuje vůbec nějaká možnost,dekuji
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Nemám z čeho žít, koupit si léky, vůbec nic. Existuje vůbec nějaká možnost?
V jakém rozsahu je možné doplácet pojištění, vysvětluji v následujícím článku.
Možnost jste měl celý život pracovat, teď už se těžko něco vymýšlí.
Můžete počkat na tzv. poměrný starobní důchod (splňujete-li podmínky).
Otázka:
vážený pane vážená paní,poněkud podivná odpověď od vás,celý život jsem pracovala nyní jsem poměrně dost nemocná pracovala jsem 28 let vychovala jsem 2 děti,několik let jsem se starala o vážně nemocnou maminku,kdy jsem o žádné dávky nezadala,4 roky jsem dřela v zelenina ,jako ovsc s nízkým příjmem a by mě klidně napíšete ,že jsem dělala málo? co děláte vy celý život. správné jsem měla jít do důchodu po 25 letech práce,že neustále prodluzujete věk odchodu do star.duchodu ženám matkám je smutné a divné,nikde v civilizacích to není. No hlavně ,že Romové peníze od státu dostávají.zrejme,aby měli za co pít,ale bílý nemají na jídlo ani léky,že???
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Píšete, že máte být už tři roky v důchodu. Tj. pro vznik nároku na důchod jste potřebovala získat 30 možná 31 let pojištění. Kdybyste, jak uvádíte, „celý život pracovala“, získala byste více než 40 (běžně 42 až 43) let pojištění. Takže ano, klidně vám píši, že jste „dělala málo“ (i když to jsem v první odpovědi nenapsal), čehož důkazem je i to, že vám nárok na starobní důchod nevznikl.
Prodloužení důchodového věku vám naopak dalo možnost pracovat déle a tudíž i splnit podmínku potřebné doby pojištění.
Naopak důchodový věk se zvyšuje prakticky ve všech civilizovaných zemích a je běžné, že se důchodový věk mužů a žen sjednocuje.