Nárok na podporu v nezaměstnanosti

Otázka:

Dobrý den, mohli byste mi prosím napsat, kdo a za jakých podmínek má nárok na podporu v nezaměstnanosti? Mohli byste uvést i zákon, kde se tohle všechno dozvím? Děkuji za vaši reakci a přeji příjemný den.

Odpověď:

Nárok na podporu v nezaměstnanosti

Nároku na podporu v nezaměstnanosti se podobně věnujeme v tomto článku. V odkazovaném článku nalezente jak podrobné informace o nároku na podporu, tak i jednoduchou kalkulačku. Nárok na podporu v nezaměstnanosti řeší zákon o zaměstnanosti (z. č. 435/2004 Sb.) a to především v § 39 a následujících: Celý zákon o zaměstnanosti naleznete zde.

Základní a důležitou podmínkou, aby vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti je, že v posledních dvou letech před evidencí na úřadu práce, musíte získat alespoň jeden rok (dvanáct měsíců) důchodového pojištění. Zjednodušeně to znamená, že alespoň 12 měsíců z posledních dvou let musíte pracovatl. Pokud byste 12 měsíců odpracováno neměl, přihlíží se i tzv. náhradním dobám (péče o dítě do čtyř let věku, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, péče o osobu závislou na péči jiné osoby ve II. až IV. stupni závislosti…). Tuto informaci skutečně berte jako hrubý nástřel – vše je podrobně vysvětleno v článku, na který odkazuji výše. V tomto článku je zveřejněna i kalkulačka pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti.