Otázka:
Dobrý den,
je mi 57 let, nárok na odchod do důchodu mám až v květnu 2022. Chtěla bych ale co nejdříve – nejpozději do konce roku 2016 – přestat pracovat a zvažuji nejvýhodnější variantu bez velkého dopadu na výši důchodu.
Chtěla bych se samozřejmě nejdřív přihlásit na úřad práce, kde budu pobírat podporu 11 měsíců.
Když ukončím zaměstnání k 31.12.2016, pak mohu být na ÚP do konce listopadu 2017. Co pak? Na předčasný důchod mám nárok až v roce 2019, do předdůchodu bych mohla jít v roce 2018.
Mohl byste mi sdělit Vás názor a nejvhodnější postup?
Možností je samozřejmě i být ve stavu nemocných.
Aby to bylo složitější, pobírám částečný invalidní důchod 1. stupně – takže nízký.
Odpověď:
Nárok na důchod mám v r. 2022 a v roce 2016 chci přestat pracovat
Pokud byste uvažovala o variantě, ve které by hrála roli dočasná pracovní neschopnost (nemocenská), musela byste nejdříve začít marodit a až následně se přihlásit do evidence úřadu práce a pobírat podporu. Není možné „vyčerpat“ podporu v nezaměstnanosti a až následně jíž marodit, protože ochranná lhůta trvá pouze 7 dní od skončení pracovního poměru.
Vhodné je tedy nejdříve marodit a v dočasné pracovní neschopnosti zůstat tak dlouho, jak vás jen váš ošetřující lékař nechá. Následně se přihlásit do evidence úřadu práce a vyčerpat podporu v nezaměstnanosti. Pokud v dané době nebudete mít nárok na starobní důchod, moc možností nemáte – nejvhodnější je zůstat v evidenci úřadu práce, aby vám alespoň omezeně přibývala doba pojištění, což je u vás důležité.
Nejlepší řešení by samozřejmě bylo napočítat si ukončení zaměstnání lépe (tj. později), než to máte nyní.