Nárok na částečný invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den,
jsem narozena 1955 a v srpnu 2014 jsem dosáhla důchodového věku, mám 3 dospělé děti a odpracováno 25 let. Bylo mi řečeno, že když nemám 30 let odpracováno anebo 30 let placenou zdravotní, tak nemám nárok na důchod a ani když jsem stále vedena na ÚP, tak se mi to do důchodu nepočítá. Bylo mi řečeno, že musím jít na 5 let do práce, nebo si platit 5 let zdravotní anebo si počkat až do roku 2024, kdy teprve dostanu důchod. Byla jsem si zažádat i o invalidní důchod, protože mám cukrovku, jím léky, píchám si inzulin, mám vysoký krevní tlak a natékají mi nohy, ale neuspěla jsem, protože mi bylo řečeno, že jsem si měla zažádat o invalidní důchod před důchodovým věkem a to v červenci. Chtěla bych se zeptat, jestli mám aspoň nárok na částečný invalidní důchod, protože nevím, jak 10 let budu žít bez peněz. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nárok na částečný invalidní důchod

Pletete si zdravotní a sociální pojištění. Zdravotní pojištění nemá s nárokem na starobní nebo invalidní důchod nic společného, toho se týká sociální pojištění.

Informace, o kterých píšete jsou v zásadě správné. Aby vám mohl být přiznán starobní důchod, nestačí pouze dosáhnout důchodového věku, ale musíte také získat potřebnou dobu pojištění – podrobnosti máme rozepsány v článku o nároku na starobní důchod. Nárok na tzv. „poměrný starobní důchod“ vám skutečně vznikne až 68 letech a 4 měsících, kdy vám bude stačit získat 20 let doby pojištění.

Podobné podmínky platí i pro přiznání invalidního důchodu. Nestačí být uznán invalidním posudkovým lékařem, ale opět musíte splnit podmínku získání potřebné doby pojištění. Tato podmínka je u invalidních jiná než v případě starobních důchodů. Co se týče „částečného invalidního důchodu“ (dnes se nazývá invalidní důchod prvního nebo druhého stupně), tak pro jeho přiznání je nutné získat stejnou dobu pojištění jako u invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (dříve plný invalidní důchod). Pro nárok na částečný invalidní důchod tedy platí stejné podmínky (získání potřebné doby pojištění) jako u plného invalidního důchodu.

Pokud nemáte nárok na starobní důchod, může vám být přiznán invalidní důchod i po dosažení důchodového věku (pochopitelně stále musíte splnit výše odkazované podmínky) – to je jediná chybná informace.

Vzhledem k tomu, kolik jste získala doby pojištění, nepracujete už dlouho. Z čeho jste tedy žila dosud? Ze stejných prostředků budete muset žít i nadále.