Můžou změnit umazávání krácení nebo dokonce zrušit valorizace 2022 až 2024?

Otázka:

Dobrý den, pane Maříku.
Jurečka začíná vymýšlet ,jak zkomplikovat předčasné důchody, viz.tento odkaz: ***
Čekám na doručení Rozhodnutí o předčasném důchodu BEZ VÝPLATY. Žádost jsem podal na OSSZ v prosinci 2022 k 31.12.2022. Pracovat chci do konce prosince 2024 nebo konce ledna 2025. Tehdy bych odešel do předčasného důchodu cca o rok dříve.
Je možné, že může parlament provést takové změny zákonů, aby výpočet po uvolnění výplaty např.ke konci roku 2024 byl horší, když už mám žádost podanou v roce 2022 a Rozhodnutí by mělo dorazit pravděpodobně do léta 2023?
Můžou příp.změnit umázavání krácení nebo dokonce zrušit valorizace 2022 až 2024, když se bude předčasný důchod koncem roku 2024 na ČSSZ přepočítávat, přestože byla žádost řádně podána dle podmínek roku 2022?
Nebo se na mne tyto, zatím neschválené změny nemohou vztahovat?
Děkuji předem za odpověď.

(*** odstraněn odkaz, jinak redakčně neupravováno)

Odpověď:

Můžou změnit umazávání krácení nebo dokonce zrušit valorizace 2022 až 2024?

Zřejmě není možné, aby došlo ke snížení již proběhlých valorizací, ale dovedu si představit situaci, kdy by se budoucí valorizace důchodů přiznaných bez výplaty prováděly nižším procentem nebo i vůbec. Ještě před rokem 2007 se důchody běžně valorizovaly dvěma různými procenty (podle data přiznání důchodu) a v 90. letech byly valorizace zcela různorodé.

To, za jakých podmínek je důchod přiznán, nemusí z pohledu budoucích valorizací nic znamenat. Valorizace se provádí podle aktuálního znění zákona a nařízení vlády.

Co se ale bude dít, dnes nikdo neví. Dokázal bych zde vymyslet mnoho scénářů, kterými by bylo možné jít (vč. zrušení odmazávání krácení) a žádný by nemusel být pravdivý. Osobně nepředpokládám zásadnější změny pro osoby, kterým byl již důchod přiznán (i když bez výplaty).