Může nějak ovlivnit důchod vcelku slušná mzda, kterou od roku 2022 pobírám?

Otázka:

Dobrý den,
v roce 2022 jsem požádal o předčasný starobní důchod bez výplaty. Jsem muž ročník 7/1960 a nárok na řádný starobní důchod mám od 10/2024. Z ČSSZ mi přišlo již rozhodnutí s výměrem. Chci pracovat ještě určitě až do 10/2024 s tím, že bych potřeboval informaci jestli může nějak ovlivnit tento důchod vcelku slušná mzda, kterou od roku 2022 pobírám anebo třeba vzhledem k tomuto požádat o předčasný starobní důchod znovu v tomto roce s tím, že bych současný důchod ještě mohl v zákonné lhůtě zrušit. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Může nějak ovlivnit důchod vcelku slušná mzda, kterou od roku 2022 pobírám?

Při výpočtu starobního důchodu se hodnotí vyměřovací základy od roku 1986. „Vcelku slušná mzda“ dva roky před přiznáním důchodu vám starobní důchod zvýší možná tak o desítky korun. Kdybyste vydělávat statisíce korun ročně navíc, mohlo by to být 100 Kč až 200 Kč na důchodu navíc. To je ve srovnání s valorizacemi, které vám díky přiznání důchodu v roce 2022 náleží, naprosté nic.

Postup se zpětvzetím žádosti o předčasný důchod rozhodně není vhodný, nedělejte to. (Původně jsem napsal, že je to blbost, ale pak jsem to zmírnil)