Mohu být zaměstnaný, než se vyřídí předčasný starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den.Pobírám nemocenskou a mám přiznán 1.stupeň invalidního důchodu.Pro zdravotní komplikace chci využít možnosti jít do předčasného důchodu o rok dřív to je 11.2.2020.Musím ukončit pracovní poměr k tomuto datu a tím i neschopenku,nebo můžu dál být zaměstnán a po dobu vyřizování předčasného důchodu dále marodit a pobírat nemocenskou a před začátkem vyplácení důchodu pracovní poměr ukončit ?Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu být zaměstnaný, než se vyřídí předčasný starobní důchod?

Aby vám byla přiznána výplata předčasného důchodu, musíte nejpozději den před přiznáním předčasného důchodu ukončit pracovní poměr (přesněji ukončit činnost zakládající účast na sociálním pojištění) – § 37 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Pokud chcete mít tedy předčasný starobní důchod vč. výplaty přiznán k 11. 2. 2020, musíte v zaměstnání skončit nejpozději k 10. 2. 2020. Od 11. 2. 2020 vám pak nebude náležet nemocenská, protože poživatel starobního (i předčasného) důchodu nemůže “marodit v ochranné lhůtě“. Kdy bude vydáno rozhodnutí o přiznání důchodu nebo reálně zavedena výplata důchodu není podstatné.

Data vhodná k odchodu do předčasného starobního důchodu si můžete spočítat na naší kalkulačce důchodového věku.