Měl mi být vdovský důchod odebrán, když ho pobírám od roku 2000?

Otázka:

Dobrý den, v r. 2019 jsem Vám psala a dostala odpověď, za kterou Vám moc děkuji, toto mi v tu dobu potvrdili i na ČSSZ. https://poradna.naseduchody.cz/obnova-vdovskeho-duchodu-zena-narozena-1962-muz-zemrel-2000/ (“Obnova vdovského důchodu. Žena narozená 1962, muž zemřel 2000.
Pokud vdovský důchod budete pobírat alespoň do svých 55. narozenin, budete mít vdovský důchod přiznán trvale (i bez podmínky studia dcery). Ve vašem případě tedy již nepůjde o “obnovení vdovského důchodu”, ale vdovský důchod vám již nebude odebrán.”) Předpokládala jsem, že mi bude vdovský důchod obnoven (nebo nebude odejmut), ale v rozhodnutí ČSSZ o odnětí vdovského a sirotčího důchodu tentokrat mi bylo sděleno, že pro obnovení důchodu musím dosáhnout alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk podle par. 32 pro muže stejného data narození a.j…, i kdyz všude čtu odpovědi, že pro důchod, který byl přiznán v r. 2000 platí podmínky pro obnovu vdovského důchodu dle staršího znění zákona o důchodovém pojištění, které bylo účinné k 31. 12. 2009. Na stránkách ČSSZ žádna změna v tomto ohledu také není uvedena. Nastala prosím skutečně nejaká změna nebo to spíš vypadá na pochybení ČSSZ a je to na odvolání? Předem děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Měl mi být vdovský důchod odebrán, když ho pobírám od roku 2000?

Ne, k žádné změně v tomto směru v posledních osmi letech nedošlo (poslední změny byly účinné od 1. 1. 2012). Pokud jste měla vdovský důchod přiznán před rokem 2010, platí pro vás stále “staré” podmínky, tj. vdovský důchod náleží trvale, pokud ho pobíráte v době svých 55 narozenin. Uvedené platí pouze v případě, že byl vdovský důchod po roce 2009 pobírán nepřetržitě, tj. nedošlo k jeho odejmutí z důvodu ukončení studia dítěte a později k jeho opětovnému přiznání. Pak by na vás skutečně platily nové podmínky. Pokud jste vdovský důchod pobírala nepřetržitě, podejte proti rozhodnutí ČSSZ námitku. Příp. dotaz doplňte.