Mám z posledních 20 let pouze 7,5 roku pojištění

Otázka:

Pěkný den, mám takový dotaz..je mi 47 a mám za posl.20 let placenou socialku jen 7.5 let jako OSVČ..dle osobního listu ze socialky…co jsem si zažádal přes datovou. Nikdy jsem nebyl na pracaku..Teď bych chtěl zažádat o inf.duchod kvůli páteři.. doktor to vidí na stupeň 2-3.. Vím že mi chybí 2.5 roku zaměstnání nebo placení soc.pojisteni..jde v mém případě něco doplatit zpětně? Nebo máte nějaký nápad? Díky moc *** (započítává se do těch 2.5 roku co si asi musím odpracovat pokud nastoupim do prace i nemocenska?

(***odstraněno jméno, jinak redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám z posledních 20 let pouze 7,5 roku pojištění

Jaké podmínky je třeba splnit pro vznik nároku na invalidní důchod, vysvětluji zde. Informace o dobrovolném důchodovém pojištění (možnosti doplacení) naleznete zase zde. Doplatit lze tzv. „bez udání důvodu“ pouze jeden rok zpětně. Více zpětně lze doplatit např. dlouhodobá evidence na úřadu práce (což ale u vás nepůjde).

Splnit podmínku získání 10 let pojištění v posledních 20 letech je třeba před vznikem invalidity a není ji tak možné „dopracovat“ po vzniku invalidity. „Posouvat“ rozhodné období lze pouze u podmínky „5 z 10“. Když se ale rozhodné období posune na období po vzniku invalidity, nemusí automaticky stačit „dopracovat“ chybějící dobu, protože posunutím desetilétého období můžete přijít o dobu, kterou jste získat na začátku původního rozhodného období (dostane se mimo období 10 let).