Mám se při dohodě o provedení práce hlásit na úřad práce?

Otázka:

Dobrý den,
od září nastupuji na SPŠ zeměměřickou (Pod Táborem 300, Praha 9, 190 00), kde budu dálkově studovat zkrácený maturitní obor, který je na dva roky. Chtěla bych se tedy zeptat na pár otázek.
1) Zda-li mi bude zachován sirotčí důchod a tátovi vdovecký důchod?
2) Co musím doložit na OSSZ za podklady? (myslím tím potvrzení o studiu a určitě bude ještě něco potřeba)
3) Nějakou dobu pracuji u inventurní firmy na dohodu o provedení práce, vydělám si měsíčně ne více než 5.000 Kč. Chci se zeptat zda-li mi tato brigáda může dál zůstat a nárok na důchod budu mít i poté?
4) Jak je to s ÚP, hlásit se na něj, či nikoli? Je potřeba nějaké potvrzení z ÚP pro OSSZ?
5) A ještě bych se chtěla zeptat, cca rok a pár měsíců bude mít otec nárok na starobní důchod, do kterého nastoupí, tak bych se chtěla zeptat jak to bude s jeho vdoveckým důchodem (potom co já budu již v zaměstnání a on bude mít svůj starobní důchod), jeho vdovecký důchod bude nějak zkrácen, nebo na něj nárok zanikne úplně? (Nyní má vdovecký důchod 8.000 Kč., který společně pobíráme od roku 2012, jeho věk pro odchod do důchodu je 63 let a 6 měsíců)
Děkuji za odpovědi

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám se při dohodě o provedení práce hlásit na úřad práce?

Za jakých podmínek trvá nárok na sirotčí důchod při dálkovém studiu, vysvětluji podrobně v základním článku o sirotčím důchodu. Při trvání nároku na váš sirotčí důchod, bude trvat i nárok na vdovecký důchod otce. Mimo potvrzení o studiu je třeba doložit i dohodu o provedení práce, kterou máte se zaměstnavatelem uzavřenu. Vhodné by bylo i čestné prohlášení, že činnost nezakládá účast na sociálním pojištění (tj., že výdělek je do 10.000 Kč včetně).

Pokud vykonáváte činnost na základně dohody o provedení práce, nemůžete se do evidence uchazečů o zaměstnání na ÚP registrovat.

Krácení vdoveckého důchodu po přiznání dalšího (např. starobního) důchodu se věnuji v samostatném článku. Otci vdovecký důchod zůstane, ale po přiznání starobního důchodu bude nižší z důchodů pokrácen způsobem popsaným v článku.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
měla bych jednu doplňující otázku. U dohody o pracovní činnosti mám podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů (s tím, že výdělek nepřevyšuje tu částku 5.000 Kč za měsíc), může toto bránit výplatě sirotčího důchodu? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, nemůže. Důležité je pouze to, aby dohoda o provedení práce nezakládala účast na sociálním pojištění, tj. aby výdělek nepřekročil 10.000 Kč měsíčně u jednoho zaměstnavatele.