Mám poslední možnost podat námitku

Otázka:

Dobrý den,
prosím tímto o radu na následující:
Manželovi byl vyměřen starobní důchod od prosince 2019 zpětně v říjnu 2020. Za roky, kdy byl OSVČ mu nebyly započteny vyloučené doby za nemoci. Celý rok 2019 byl nemocen,ale OSVČ byl pořád celý rok 2019 a je i nadále. Do 30 dnů dal námitku s tím, aby byl vyměřen důchod od 1.1.2020, na místo výdělku aby byly upřednostněny vyloučené doby v jednotlivých letech a v roce 2019 byl započítán příjem za rok 2019 a práce vykonávaná po dovršení řádného důchodového věku (řádný důchodový věk měl od srpna 2019, s tím, že měl ještě krátkodobý příjem-několik dnů ke koci roku 2019).Ta práce na %byla na radu,že asi započtou 90 dnů na %.
Před týdnem došlo rozhodnutí – vyloučené doby započetli, na % se nic nepočítalo, příjem za rok 2019 dali, ale ne na procenta těch 90 dnů. Navíc musí vrátit důchod za prosinec 2019. Když jsem dala vyloučené doby do kalkulačky a spočítala důchod zpět od prosince 2019 s následující valorizací, tak jsem se dopočítala skoro stejné částky, jakou má nyní na rozhodnutí (rozdíl snad 40 Kč). Návratnost vráceného důchodu je proto mnoho let. Dáme určitě znovu námitku, s tím aby mu byl důchod vyměřen znovu od prosince 2019. Chtěla bych se zeptat, zda do námitky mám napsat, aby mu byly nadále na místo výdělku upřednostněny vyloučené doby v letech….., důchod vyměřen od prosince 2019, a aby byla započítána práce vykonávaná po dovršení řádného důchodového věku a raději tam napsat ve kterých dnech ( byla započítána již v tom původním rozhodnutí z října-musí to tam být, chyběl by mu další rok). Omlouvám se, že se takto ptám, ale protože nebude již možné podat další námitku, tak tam nechci udělat chybu. Ještě se chci zeptat, zda se v námitce mám zmiňovat nebo se odkazovat na to původní rozhodnutí z října.
Budu se odvolávat na rozhodnutí co došlo nyní. Došlo rozhodnutí č.I o výšce důchodu a rozhodnutí č.II o vrácení přeplatku na důchodu, obě rozhodnutí pod jedním číslem jednacím, tak zda se mám ještě rozepsat i o tom že částku nemusí vracet?
Vím, že je to složité, ale moc Vás tímto prosím o radu, popřípadě Vám mohu poslat námitku do emailu.
Mnohokrát děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám poslední možnost podat námitku

Důležité je neplést dohromady tři věci:

  1. námitku,
  2. žádost o změnu data přiznání důchodu,
  3. žádost o zhodnocení vyloučených dob namísto vyměřovacích základů.

Např. změna data přiznání důchodu se neprovádí prostřednictvím námitky. Stejně tak zhodnocení vyloučené doby místo příjmu – tady by měla námitky smysl, pokud by takový požadavek byl v žádosti o důchod a ČSSZ ho neprovedla. Námitka se podává, když je v rozhodnutí chyba, ne když chcete rozhodnout jinak, než bylo původně požadováno.

Srovnání výpočtů na přelomu let 2019 a 2020 máme zde. Výpočet v roce 2020 nebyl ve většině případů zásadně lepší a nemělo smysl posouvat datum přiznání do roku 2020.

Pokud byl manžel celý rok 2019 v dočasné pracovní neschopnosti, tak se mu 90 dní za práci na procenta zhodnotit ani nemohlo, protože doba trvání dočasné pracovní neschopnosti se do práce nad nárok nehodnotí – § 34 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Jestliže manžel neschopenku vystavenu neměl a byl OSVČ, příp. byl ještě pojištěn jinou činností (bez neschopenky), tak mu tato doba měla být zhodnocena. Nevím, jak do toho zasahuje a co je to „krátkodobý příjem“?

Nejprve bych vám doporučil si zcela ujasnit, jaké je nejvhodnější datum přiznání důchodu a pak opět velmi jasně uvést do požadavku zaslaného ČSSZ, co chcete provést, tj. jaké požadujete datum přiznání důchodu a jaké doby chcete zhodnotit jako vyloučené. Příp. prosím dotaz doplňte, protože takto mi to přijde celé nějaké zmatečné.