Když mi zanikne nárok na starobní důchod, protože je invalidní vyšší, budu mít výchovné od ledna 2023?

Otázka:

Dobrý den, prosím můžete konkrétně vysvětlit viz. níže podmínku k získání výchovného. Znamená to když si ke konci roku 2022 zažádám o o starobní důchod(nyní jsem v ID) a ID bude vyšší starobní zanikne a bude vyplácen ID,tak na výchovné bude nárok od ledna 2023. 35let je splněno.
Ženy a muži se zaniklým starobním důchodem – Lidé, kteří získali starobní důchod, ale zanikl jim z důvodu, že jejich stávající invalidní důchod byl vyšší, mají na výchovné také nárok. Bude ale nutné o něj požádat.
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když mi zanikne nárok na starobní důchod, protože je invalidní vyšší, budu mít výchovné od ledna 2023?

Věta, kterou citujete nedává smysl – co znamená „získat starobní důchod, ale nemít na něj nárok“? Dneska bohužel může psát o důchodech kdekdo.

Pokud si požádáte o starobní důchod a nárok na něj vám před rokem 2023 zanikne z toho důvodu, že je vyplácený invalidní důchod vyšší, budete mít nárok na výchovné od přiznání starobního důchodu podle § 61a zákona č. 155/1995 Sb., tj. od 65 let. O přiznání výchovného je ale v tomto případě třeba požádat a to do dvou let (tj. do dosažení 67 let) – čl. 2 bod 8. zákona č. 323/2021 Sb.