Když ČSSZ nedodržela lhůtu pro vydání rozhodnutí o invaliditě, mohu takovýto posudek považovat za neplatný?

Otázka:

Dobrý den, prosím o Váš názor. Dne 17.9.2017 jsem podala na OSSZ žádost o invalidní důchod. Rozhodnutí o nepřiznání invalidního důchodu jsem obdržela až 9.1.2018, tj. po 90 denní lhůtě, kterou má ČSSZ na vyřízení mé žádosti. Ani v rozhodnutí nebylo vysvětleno, proč mi ho poslali po lhůtě. Přitom Posudek o invaliditě jsem obdržela již v listopadu 2017 (v něm mi byl přiznán pouze minimální pokles pracovní pracovní – 20%). Proto už ČSSZ nemusela zjišťovat další náležitosti např. moje doby pojištění. Když ČSSZ nedodržela lhůtu pro vydání rozhodnutí o invaliditě, mohu takovýto posudek považovat za neplatný a brát, že žádosti o invalidní důchod bylo vyhověno? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když ČSSZ nedodržela lhůtu pro vydání rozhodnutí o invaliditě, mohu takovýto posudek považovat za neplatný?

To, že jste rozhodnutí o zamítnutí žádosti o důchod neobdržela do 90 dnů od uplatnění žádosti, neznamená, že bylo vydáno po lhůtě. Už jen část doby, po kterou váš ošetřující lékař nedodal potřebné zdravotní podklady tuto dobu zkracuje, příp. mohlo být čekáno na odborné nálezy apod.

Nicméně, i kdyby rozhodnutí ČSSZ skutečně bylo vydáno po lhůtě, tak to samozřejmě neznamená, že vaší žádosti bylo vyhověno. Posudek není možné požadovat za neplatný a i kdyby (jako, že opravdu ne), tak neplatný posudek by neznamenal, že jste se stala invalidní a má vám být přiznán invalidní důchod.