Kdy nejdříve je možné odejít do předdůchodu?

Otázka:

prosím,kdy mohu zažádat o odchod do předdůchodu..jsem vedena  na ÚP a nárok na odchod do starobní penze mám 16.8.2013,spňuji podmínky spoření si u PF,od penzijní společnosti,kde si spořím mě přišel přípis o akceptaci doplňkového penzijního spoření..poradce PF mě zatím žádnou uspokojivou odpověď nedal a měla bych tuto svou situaci vyřešit do konce letošního roku.prosím tedy o radu jak postupovat..děkuji

(redakčně neupravováno)

Otázka doplněna:

Dobrý den..

děkuji Vám za odpověd…asi můj dotaz byl hodně chaotický,
ale zkusím svoje otázky zformulovat dnes v trochu pohodě..:-))

můj odchod do řádného důchodu je stanoven až na srpen 2016
v současné době jsem vedena na Úřadu práce bez jakékoliv podpory.
na vlastní žádost jsem si převedla peníze,které jsem si začala spořit do penzijních fondů již od začátku,kdy tato možnost existovala..tedy penzijní připojištění…jak to bylo uváděno..

vím,že od r.2013 je možné odejít do předdůchodu s tím,že minimálně 2roky …maximálně 5let si mohu svůj předdůchod ze svých naspořených prostředků „vyplácet“…pravidla o tom,kolik mám mít naspořeno a lhůty znám…

prosím tedy o radu jak postupovat v souvislosti s mou situací…informovala jsem se na své zdravotní pojišťovně…na správě důch.zabezpečení,ale bohužel od finanční společnosti,kde mám své peníze uloženy nedostávám kvalifikované informace a jsem ve stavu,kdy musím situaci řešit..

odkazy,které jsem si přečetla..tak jejich obsah znám..bohužel Ti se kterými jsem se setkala asi neznají…
prý jsem v oblasti Karlových Varů teprve druhým člověkem s tímto požadavkem…což si myslím,ale není vůbec důvod ze strany penzijní společnosti takto postupovat…

omlouvám se pokud je opět můj dotaz chaotický…ale snad se v tom vyznáte a poradíte mě jak dál…děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kdy nejdříve je možné odejít do předdůchodu?

Rozumím tomu dobře, že už jste mohla odejít do řádného důchodu, ale chcete jít do předdůchodu? Doporučuji vám přečíst si následující tři články:

https://www.naseduchody.cz/predduchod.html

https://www.naseduchody.cz/clanek_64-predduchod-nebo-predcasny-duchod-co-se-vyplati.html

https://poradna.naseduchody.cz/predduchod-pro-zeny/

Pokud nebudete něčemu rozumět, můžete mi poslat další dotaz.

Odpověď doplněna:

Do předdůchodu můžete odejít nejdříve 5 let před dosažením důchodového věku stanoveného pro muže stejného data narození. Bohužel neznám vaše datum narození, takže vám nemohu přesný termín sdělit, ale snadno si ho spočítáte na naší kalkulačce důchodového věku. Do ní stačí zadat vaše datum narození a ponechat nastavení pro muže. Od vypočteného data nároku na řádný starobní důchod odečtěte 5 let a získáte datum, ke kterému můžete nejdříve odejít do předdůchodu (pokud mi zašlete přesné datum narození, obratem vám toto datum spočítám). Předdůchod je poté opravdu nutné vyřídit u příslušné penzijní společnosti, u které máte naspořeny svoje finanční prostředky. S tímto vám na žádném úřadě nepomohou.

Výhodnost odchodu do předdůchodu doporučuji – vzhledem k tomu, že již můžete odejít do předčasného důchodu – velmi zvážit, viz výše uvedený odkaz na článek Předdůchod nebo předčasný důchod. Co se vyplatí?