Kdy mohu znovu žádat o zvýšení invalidního důchodu?

Otázka:

dobrý večer,
Prosím, prosím o radu. Již dvacet let pobírám ID – po změně nyní I.stupně, který mám přiznaný trvale, stav je neměnný, naopak mírně zhoršující. Nyní jsem rok po operaci plosky levé nohy s trvalými následky a omezením chůze. Žádala jsem o zvýšení ID, leč s rozhodnutím, že nedosahuji na zvýšení, ale předešlý ID ponechávají a prodlužují neschopenku i podpůrčí dobu.
Když podám námitku, mohou mi případně oduznat i stávající ID I.stupně? nebo počkat podat žádost znova. A za jak dlouho vůbec mohu podat opět žádost o zvýšení?
Pokud podám žádost o zvýšení nově, bude ji posuzovat stejný lékař? děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kdy mohu znovu žádat o zvýšení invalidního důchodu?

Ano, pokud námitkový lékař zhodnotí, že váš zdravotní stav neodpovídá ani I. stupni invalidního důchodu, bude vám invalidní důchod odebrán. Stejnému riziku se ale vystavujete už při uplatnění žádosti o změnu výše invalidního důchodu. Touto žádostí vyvoláváte mimořádnou kontrolní lékařskou prohlídku, při které také může dojít k oduznání invalidity.

Znovu žádat o změnu výše invalidního důchodu můžete po nabytí právní moci rozhodnutí o zamítnutí předchozí žádosti. Rozhodnutí nabývá právní moci 30 dní od jeho doručení (uplynutím lhůty pro podání námitek) nebo obdržením rozhodnutí o námitce – v případě, že byste se rozhodla podal proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky.

Zda vás bude posuzovat stejný lékař nedokáži posoudit, protože to záleží na vytížení posudkových lékařů na jednotlivých OSSZ.