Každému horníkovi budou chybět aktivní roky?

Otázka:

Dobrý den.Jsem bývalý horník.Splňuji podmínky pro odchod do důchodu o sedm let dříve,ale pracovnice ČSSZ mi tvrdí,že mi budou chybět aktivní roky a tím pádem budu mít menší důchod,než kdybych odcházel do důchodu v letech,které mi ČSSZvypočítali.Je mi umožněno odejít do důchodu,ale budu na tom vlastně krácen?Jaké aktivní roky mi budou chybět?Každému horníkovi tedy budou chybět aktivní roky?Co s tím?Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Každému horníkovi budou chybět aktivní roky?

Obecně platí, že výši důchodu mimo vyměřovacích základů (výdělků) z rozhodného období (od roku 1986) ovlivňují i získané doby pojištění. Čím více let pojištění pojištěnec získá, tím je starobní důchod vyšší. Pokud má někdo důchodový věk nižší o sedm let, získá až o sedm let méně pojištění, což obecný výpočet samozřejmě ovlivní.

Nicméně v tomto případě se vás týká výpočet hornického důchodu, který mám popsaný v tomto článku. Tento výpočet vám (trochu zjednodušeně) zaručuje určitou výši důchodu, kterou ani kratší doba pojištění neponíží.

Informace kterou jste obdržel, je tedy sice pravdivá, ale pouze částečně, protože tato problematika je podstatně složitější a na vámi zmiňovanou kratší dobu pojištění je při výpočtu důchodu myšleno.