Jsem velmi překvapen tím, že nově počítaný důchod v lednu v roce 2022 je vyšší

Otázka:

Dobrý den,

1. Přečetl jsem si Váš článek
Odejít do starobního důchodu v roce 2021 nebo 2022?
a jsem velmi překvapen tím, že nově počítaný důchod v lednu v roce 2022 je vyšší než důchod přiznaný v prosinci v roce 2021 a valorizovaný v lednu 2022.
Domníval jsem se, že ta jednorázová částka 300 Kč, kterou obdrží jen důchody přiznané v roce 2021 musí převážit ve prospěch valorizace.
Máte již k dispozici parametry pro výpočet důchodů v roce 2022? Kde bych je mohl získat?

2. Pro důchodové výpočty používám ePortál ČSSZ , aplikaci
Informativní výpočet starobního důchodu
Nevíte, prosím, zda tato aplikace má v sobě zabudován i výpočet pro osoby, které v minulosti pobírali invalidní důchod?
Případně nevíte o nějaké kalkulačce, která by to uměla?

„Osoby, které v minulosti pobíraly nebo stále ještě pobírají invalidní důchod, mají starobní důchod spočítán jednak běžným způsobem popsaným výše
a dále pak tzv. STOP OVZ výpočtem (vysvětleno zde). Přiznána je pak výhodnější varianta.“

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem velmi překvapen tím, že nově počítaný důchod v lednu v roce 2022 je vyšší

Parametry výpočtu důchodu v roce 2022 samozřejmě znám. Kdybych je neznal, nemohl bych důchod přiznaný v roce 2022 spočítat a tedy ani vydat článek se srovnáním výpočtů. Již jsem připravil běžnou kalkulačku výpočtu důchodu v roce 2022 i kalkulačku pro STOP OVZ výpočet v roce 2022.

Všechny potřebné údaje jsou zveřejněny v Aplikaci ODok, ve které je publikována připravovaná legislativa. Jak se došlo k jednotlivým hodnotám je pěkně vysvětleno v důvodové zprávě. Zlepšení výpočtu v roce 2022 je způsobeno výrazným nárůstem průměrné mzdy v Česku v I. pololetí roku 2021 oproti I. pololetí roku 2022. To mělo za následek, že výrazně narostla základní výměra (o 350 Kč), což se týká i výpočtu důchodu v roce 2022 (Všechny české důchody mají základní výměru stejnou, ať jsou přiznané v roce 2022 nebo dříve). Výrazně se pak také zvýšily redukční hranice a koeficienty nárůstu všeobecného vyměřovacího základu.

Zatímco při valorizaci se procentní výměra zvyšuje pouze o 1,3 % + 300 Kč, tak koeficient nárůstu všeobecného vyměřovacího základu činí 1,0773, tj. 7,73 %. To má zásadní vliv i na STOP OVZ výpočet (mimo již výše uvedeného).

ePortálová kalkulačka provést STOP OVZ výpočet neumí a není mi známo, že by kdekoliv na českém internetu byla jiná než moje kalkulačka pro STOP OVZ výpočet. Moje řešení je jedinečné a počítá správně. ČSSZ jistě běžnou kalkulačku připraví, ale bývá to tak v polovině listopadu.