Je výhodnější být částečně zaměstnaná a OSVČ?

Otázka:

Dobrý den, ráda bych si ujasnila, jestli je výhodnější (pro výpočet budoucího důchodu) být částečně zaměstnaná a OSVČ mít jako vedlejší činnost (nebo obráceně? a šetřit si na důchod soukromě při průměrném platu), nebo zůstat kompletně jako OSVČ. Nechala jsem si zaslat informativní list důchodového pojištění. Posledních 11 let jsem OSVČ, předtím jsem byla asi 11 let zaměstnaná (ve výpisu je psáno zaměstnání a u dalšího zaměstnavatele pojištění, čemuž nerozumím). Plus jsem byla 9 let klasicky na mateřské + rok v zahraničí bez trvalého příjmu. Je mi 53 let, do důchodu chci jít nejdříve za 10 let. Děkuji za názor.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je výhodnější být částečně zaměstnaná a OSVČ?

Co je „výhodnější„, záleží vždy na mnoha faktorech. Jde například o to, jak vysokých výdělků jste dosahovala jako zaměstnanec a jakých nyní jako OSVČ. Pokud byly zaměstnanecké výdělky vysoké, nižší vyměřovací základy ze samostatné výdělečné činnosti už tolik na škodu nejsou (důchod bude samozřejmě nižší, ale zase „ušetříte“ na zaplacených odvodech). Nejdůležitějším faktorem ale je, jak dlouho budete žít. Pokud dost dlouho, vyplatí se mít co nejvyšší důchod, kterého spíše dosáhnete výdělky ze zaměstnání, které bývají vyšší než vyměřovací základ OSVČ. Abyste zjistila, „co je nejvýhodnější“, musela byste mít věšteckou kouli.

Obecně bych v této situaci radil mít ještě alespoň tak pět až šest let zaměstnání a až následně příp. přejít na samostatnou výdělečnou činnost (čím blíže jsou výdělky získány k datu přiznání důchodu, tím mají nižší váhu).

Zaměstnání (před rokem 1996) a pojištění (po roce 1995) je postaveno na roveň a je takto uváděno pouze z důvodu změny zákona a „přechodu“ ze systému sociálního zabezpečení do systému pojistného. Pro účely výpočtu se jedná o totéž – vysvětlení těchto údajů najdete na příloze, která vám s informativním osobním liste přišla.