Je možné být tři roky před předdůchodem na úřadu práce?

Otázka:

Dobrý den.
Od 1. 7. 2013 jsem v evidenci úřadu práce. Do starobního důchodu půjdu 9. 7. 2017. Je možné být tři roky na úřadu práce, a potom jít do předdůchodu? Předdůchod musím brát minimálně dva roky. Takže bych předdůchod čerpal ještě jeden rok, při pobírání starobního důchodu. Je možné rok před starobním důchodem začít čerpat předdůchod? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Je možné být tři roky před předdůchodem na úřadu práce?

V evidenci úřadu práce můžete být jak dlouho chcete, tato lhůta není nikterak omezena a nemá na pobírání předdůchodu žádný vliv. Aby se vám však tato doba hodnotila jako tzv. náhradní doba pojištění, je tato lhůta omezená a důkladně jsme ji popsali v článku úřad práce a důchod.

Ano, i rok před starobním důchodem je možné začít čerpat předdůchod. Jeho výplata však poté musí trval minimálně 2 roky – jeden rok pak pobíráte starobní důchod a předdůchod současně. Aby vám vznikl nárok na předdůchod, je třeba splnit podmínky uvedené v článku o předdůchodu.

Vzhledem k tomu, že již zanedlouho budete mít možnost odejít do předčasného důchodu, považuji vámi zvolenou variantu za velmi nevýhodnou – přečtěte si článek Předdůchod nebo předčasný důchod?