Jak se stanovuje mimořádná valorizace důchodů?

Otázka:

Dobrý den,
dovoluji si reagovat:
V současné době snad platí, že inflace od července/2021 byla za červenec 1%, za srpen 0,7% a září 0,2%, tj. 1,9%. Dovolím si predikovat vývoj inflace v následujících měsících – říjen=0,6%, listopad=1,0%, prosinec=1,5%. Tato moje predikce říká, že v prosinci bude dosaženo inflace od července/2021 ve výši 5%. Nyní zvýšila ČNB úroky, což může teoreticky znamenat mírní zpomalení inflace, ale je, dle mě, reálný předpoklad, že nejpozději v únoru/2022 bude inflace od července/2021 na úrovni 5%. V tomto případě by měl zafungoval institut automatické valorizace důchodu a v červenci /2022 by měla být vyplácena první výplata valorizovaného důchodu. Je možné říct, při této predikci, jaká by byla valorizace a jak se stanovuje? Děkuji za odpověď.
S pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak se stanovuje mimořádná valorizace důchodů?

Tuto situaci řeší v zásadě jednoduše § 67 odst. 10 zákona č. 155/1995 Sb. V případě mimořádné valorizace se zvyšuje procentní výměra důchodu o tolik procent, kolik činila inflace od posledního zvýšení důchodů.

Mimořádná valorizace zajišťuje, že se důchody zvýší dříve, ale ne „navíc“. Další výpočet valorizace bude s tímto zvýšením již počítat a bude tedy nižší, než kdyby mimořádná valorizace nebyla.