Invalidní důchodce: Odejít do předdůchodu nebo do předčasného důchodu?

Otázka:

Jak se finančně zohlední na předčasném důchodu vyloučená doba – předdůchod?

Otázka doplněna:

Dobrý večer,

děkuji za odpověď, vím, že to bylo stručné, nechtěla jsem se veřejně rozepisovat. Jde mi o toto: je mi 58, jsem v inv.důchodu 1.stupně a zvažuju předčasný důchod, na který už mám za pár měsíců nárok. Ale předčasný důchod budu mít velmi nízký, hluboko pod průměrem, to mám zjištěné.  Dokonce jsem už byla i na konzultaci na PSSZ, ale zapomněla jsem se zeptat na další eventualitu – předdůchod. Odkazy na toto téma jsem si už přečetla.

Ale nevím, co je finančně výhodnější? Jestliže se předdůchod považuje za vyloučenou dobu, znamená to, že se za tuto dobu počítá průměrná celostátní mzda a z ní se vypočítává vyměřovací základ pro důchod? Nebo smysl vyloučené doby je jen v tom, že nezhoršuje výpočet důchodu?

Samozřejmě, že bych raději ještě našla zaměstnání aspoň na jeden rok někde ve státní správě jako dosud, tím by se trošku i důchod zvýšil, jenže už nevěřím, že se podaří vyhovující místo najít.

Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Invalidní důchodce: Odejít do předdůchodu nebo do předčasného důchodu?

především vám doporučuji, přečíst si článek o předdůchodu:

www.naseduchody.cz/predduchod.html

Poté si můžete projít další otázky budoucích důchodců v naší poradně:

poradna.naseduchody.cz/duchod/predduchod/

Nevím přesně, jak by se měla vyloučená doba (a je jedno zda jde o předdůchod nebo jinou dobu pojištění, která se vylučuje) „finančně zohlednit“? Vyloučená doba je taková doba, která se vyloučí, aby nedocházelo k zhoršování průměru u předchozích výdělků. Pokud jsem váš dotaz špatně pochopil, můžete ho doplnit v odpovědi, ale zkuste být trochu konkrétnější.

Odpověď doplněna:

Nemusíte mít obavu, veškeré příspěvky anonymizuji (jméno si můžete vymyslet, stejně nebude zveřejněno).

Vyloučená doba zjednodušeně znamená, že se pro výpočet použijí ostatní vaše výdělky a doba, která je vyloučená, nezhorší průměr z těchto výdělku. Vždy tedy jde o vaše výdělky, nikdy se nepočítá „průměrná celostátní mzda“.

Svůj názor na předdůchod jsem rozepsal v článku Předdůchod nebo předčasný důchod, co se vyplatí? Ve vašem případě nevidím na předdůchodu moc výhod:
1. Zdravotně pojištěná jste, protože pobíráte invalidní důchod 1. stupně.
2. Doba pobírání předdůchodu sice je vyloučenou dobou, ale není dobou pojištění (laicky: nejdou vám další roky na důchod). Pokud dosud nemáte „vybránu“ veškerou dobu evidence na úřadu práce, je lepší zůstat v jeho evidenci – jak se hodnotí evidence na ÚP, máme rozepsáno v tomto článku.

K výši důchodu je těžké se vyjádřit, ale vzhledem k tomu, že již pobíráte invalidní důchod, je možné předčasný důchod poměrně přesně spočítat. K tomu je však třeba znát další informace (přesné datum, kdy dosáhnete důchodového věku; kolik máte let pojištění – od kdy a do kdy jste studovala, pracovala a byla na ÚP; rok přiznání invalidního důchodu a osobní vyměřovací základ – je uveden na rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu). Sama zvažte, zda jste taková data ochotna poskytnou, příp. se obraťte na vaši PSSZ, kde by vám měli s výpočtem poradit.