Dříve byl vyplácený plný a částečný invalidní důchod. Jak se pak počítá starobní důchod?

Otázka:

Dobrý deň,
som občan SR narodený r.1953, podľa výpisu z ČSSZ mám prehlad dôb poistenia od 10.09.1969 do 24.03.1994. Od zamestnávateľa so sídlom v ČR som aj odišiel na plný ID.
V uvedenom období posledných 365 dní som bol na dlhodobej PN a následne od 25.03.1994 do 30.09.1998 som bol na plnom invalidnom dôchodku. Od 1.10.1998 do 16.09.2015 je dopočítaná doba.
Posledný plný invalidný dôchodok za 7/1998 mi bol vyplatený vo výške 6.104 Kč. Od 1.8.1998 mi bol plný ID znížený na čiastoční ID a stanovený vo výške 4.340 Kč.
Tento čiastočný ID poberám až do dnešnej doby, ktorý ČSSZ každoročne valorizovala a v súčasnej dobe k 1.1.2015 dosahuje môj ČID výšku 7353 Kč.
Podľa českej legislatívy a môjho roku narodenia mám nárok na starobný dôchodok od 63 rokov.
Otázka:
Ako mi bude prepočítaný môj čiastočný ID na starobný ? Predpokladám, že výpočet by mal byť spočítaný zo základu ako bol počítaný môj plný ID, to znamená, že môj starobný dôchodok by mal byť podstatne vyšší ako mám teraz čiastočný ID.
Ak bude treba potrebné údaje doplním
Ďakujem za vyjadrenie

Odpověď:

Dříve byl vyplácený plný a částečný invalidní důchod. Jak se pak počítá starobní důchod?

Jakým způsobem se v tomto případě bude počítat váš starobní důchod, máme popsáno v tomto článku:

https://www.naseduchody.cz/vypocet-starobniho-duchodu-z-invalidniho.html

Pokud nebudete něčemu rozumět, můžete se na mě obrátit.

Otázka doplněna:

Dobrý deň p. Mařík,

ďakujem za vyjadrenie. Pozorne som si to všetko prečítal, ale celé je to nejak zložité.

Zjednodušene: pochopil som to tak, že môj starobný dôchodok by mal byť počítaný z rovnakého základu ako bol spočítaný môj plný ID.

Prepočtom som zistil, že pri preradení z plného ID (6.104 Kč) do čiastočného ID (4.340 Kč) v r. 1998 bol pokles o 29 %. Dá sa predpokladať, že môj terajší čiastočný ID ktorý je 7.353 Kč bude zhruba o 29 % vyšší ? Ak nie, čím to bude spôsobené ?

Jedná sa mi o orientačnú sumu, alebo moja predstava je mylná. Prosím, ak sa dá buďte konkrétny, určite máte v tomto bohaté skúsenosti. Ďakujem ešte raz.

Odpověď doplněna:

To, že vám v minulosti poklesl důchod o 29 %, nemůže být důvodem k tomu, aby nyní po přiznání starobního důchodu vzrostl o 29 % (ani přibližně). Při výpočtu starobního důchodu se totiž bude počítat s naprosto odlišnými hodnotami – jiná bude základní výměra důchodu, jiné jsou přepočítací koeficienty, jiné jsou redukční hranice, jiný bude počet let pojištění atd. Zjednodušeně výpočet se sice provádí velmi podobně, ale s naprosto odlišnými hodnotami.

Starobní důchod se ve vašem případě bude počítat třemi způsoby:

  1. Z vámi získaných dob pojištění a ze získaných výdělků v rozhodném období (od r. 1986 do r. 2015)
  2. Z vámi získaných dob pojištění a z výdělků hodnocených při výpočtu plného invalidního důchodu – jedná se o hodnotu uvedenou na rozhodnutí o přiznání plného invalidního důchodu jako “průměrný měsíční výdělek” (PMV).
  3. Z vámi získaných dob pojištění a z výdělků hodnocených při výpočtu částečného invalidního důchodu – jedná se o hodnotu uvedenou na rozhodnutí o přiznání částečného invalidního důchodu jako “osobní vyměřovací základ” (OVZ). Jedná se o změnu terminologie vzhledem ke změně důchodového zákona od 1. 1. 1996.

Tyto výpočty se porovnají a přizná se vám nejvyšší z výpočtů. Způsobům popsaným v bodech 2 a 3 se říká “STOP OVZ” nebo “STOP výdělky”. Nechci vás ještě více plést (chápu, že pro laika je toto složitá problematika), ale u výpočet částečného invalidního důchodu byl prováděn tímto způsobem (z PMV u plného invalidního důchodu a “běžným způsobem”).

Vím, že se to na první pohled nemusí zdát, ale výpočet v bodech 2 a 3 je vlastně o dost jednodušší, než běžný výpočet důchodu. Je však třeba znát vstupní hodnoty – PMV z rozhodnutí o plném invalidním důchodu a OVZ z jakého byl spočítán částečný invalidní důchod (také je uveden na rozhodnutí o částečném invalidním důchodu). Také je třeba znát počet let pojištění – po celou dobu, kdy jste měl částečný invalidní důchod, jste pracoval? A bylo to v Česku, protože za dobu na Slovensku získanou po rozdělení federace by vám důchod platilo Slovensko?

Upozorňuji, že výpočet na příští rok dosud není znám a důchod přiznaný v roce 2016 není ještě možné spočítat.