Do předčasného důchodu odejít nechci kvůli krácení

Otázka:

Dobrý den,je mi 60 let a započtení do duchodu mám 40 let,jsem unavená a v práci pro stresy nemohu vydržet,do předčasného důchodu odejít nechci kvůli krácení.Mohla bych skončit a začít pobírat důchod až budu mít nárok? Mám úspory a s manželem bychom to zvládli.Měla bych se přihlásit na Úřadě práce a platit zdravotní pojištění? Bude to mít dopad na budoucí důchod? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Do předčasného důchodu odejít nechci kvůli krácení

Výši starobního důchodu ovlivňují získané doby pojištění a vyměřovací základy (výdělky) z rozhodného období. Když zůstanete několik let nepojištěná, bude to mít samozřejmě vliv na výši starobního důchodu. Zmírnit to můžete evidencí na úřadu práce (který se hodnotí v rozsahu popsaném v tomto článku), ale úřad práce je tu od toho, aby vám hledal práci a jistě to od vás bude i vyžadovat. Když budete v evidenci ÚP, tak jste zdravotně pojištěná.

Jinak váš „plán“ možný je, ale určitě bych vám ho nikdy nemohl doporučit. Vše je o návratnosti. Nemůžete se jen dívat na krácení předčasného důchodu a říct si, „nechci pokrácený důchod“. Musíte vidět i to, kolik na předčasném důchodu dostanete vyplaceno.

Např.: Když půjdete do předčasného důchodu tři roky před dosažením důchodového věku, bude předčasný důchod činit 12 000 Kč a krácení by mohlo být cca 3 000 Kč. I když nebudeme brát v potaz valorizace, tak za tři roky dostanete vyplaceno na důchodu 36 x 12000, tj. 432 000 Kč. Na jednu stranu vám vadí, že přijdete o 3 000 Kč měsíčně, ale nevadí vám, že se připravíte o více než 400 000 Kč?