Do datové schránky mi nepřišlo rozhodnutí o snížení invalidního důchodu

Otázka:

Dobry den, od roku 2009 jsem pobiral invalidni duchod tretiho stupne. Naposledy v listopadu mi bylo vyplaceno obvyklych 13.494,-. Zhruba na zacatku roku 2023 si socialni sprava vyzadala me zdravotni zpravy, azatim se nic nedelo. V prosinci, bez jakehokoliv oznameni, mi prisel duchod ve vysi 9.327,-. To me udivilo, a napsal jsem prostrednictvim datove schranky na socialni zpravu dotaz co se to stalo. Nikdo neodpovedel.Az po case mi prislo oznameni, ze mus duchos druheho stupnne zvysuji o 360,-. Ja ale pobiram, ID tretiho stupne. V lednu se stalo to same. Vzhledem k tomu, ze se muj stav od roku 2009 naopak zhorsil, rad bych se nejak branil. Mam nejake moznosti? Je mozne, aby mi snizili o stupen duchod, a neinformovali me?
Mohu se odvolat, kdyz nemam zadne rozhodnuti?
Predem dekuji za Vasi odpoved.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Do datové schránky mi nepřišlo rozhodnutí o snížení invalidního důchodu

Pokud máte datovou schránku fyzické osoby a došlo ke snížení invalidního důchodu, měl jste právě do datové schránky obdržet rozhodnutí o snížení invalidního důchodu. Jestliže se invalidní důchod snížil od prosincové splátky důchodu, mělo by být rozhodnutí zasláno zhruba v listopadu 2023. Zkuste ještě jednou zkontrolovat datovou schránku. To, že by vám rozhodnutí nebylo zasláno, by se stát nemělo – úplně s jistotou to samozřejmě tvrdit nemohu a ČSSZ určitě udělat chybu může.

Zkusil bych kontaktovat vaši OSSZ, kde mohou rozhodnutí vidět a zjistí, zda bylo rozhodnutí vydáno.

K podání námitky rozhodnutí nepotřebujete, ale jde o to, kdy bylo (a zda vůbec) rozhodnutí doručeno a zda je možné ještě námitku uplatnit.