Co dělat, když už nechci pobírat starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den,jiz 7 roku pobiram starobní důchod a chtěla bych jeho pobirani trvalé ukoncit,nemyslím přerušit. Jak toho docílit? Stačí napsat na cssz že jej k určitému datu ukoncuji?před 3 roky jsme zdědila značně finance po svém bezdětné bratrovi z australie a já rodinu nemám,a tak důchod nevyuzivam a můj majetek po mě zdědí stát,takže bych jej ráda ukončila.děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Co dělat, když už nechci pobírat starobní důchod?

Jedinou možností, která mě v této souvislosti napadá, je požádat o zastavení výplaty starobního důchodu (§ 120 zákona č. 582/1991 Sb.). Nejde sice vyloženě o odejmutí starobního důchodu (s tím zákon nepočítá), ale efekt je stejný.

Otázka doplněna:

Děkuji,to jsme zkusila již před 2roky ale,na cssz mi řekli ze žádost o zastavení vyplaty starobniho důchodu můžou sepsat pouze v případě že nastupují do zaměstnání a nejdéle může být pozastaven pouze na 5roku.já bych jeho zrušení chtěla na trvalo a do zaměstnání nenastupuji,pouze trávím více času cestování a jsem ráda ze si to mohu v plné míře dovolit
Je nějaká možnost jak ten důchod odmítnout?
Nebo pomůže když dám v bance příkaz aby jej odesílali zpět na účet se kterého je posílány?
Děkuji.

Odpověď doplněna:

Požádat o zastavení výplaty starobního důchodu můžete bez uvedení jakéhokoliv důvodu, např. dopisem zaslaným přímo ČSSZ. Jejiným omezením je, že nemůžete žádat zpětně. Žádná lhůta na přerušení výplaty na pět let není.

Sama od sebe nemůžete zasílat důchody zpět ČSSZ.