Bude se od ledna zvyšovat důchod všem důchodcům stejně?

Otázka:

Dobrý den, v dnešním dopoledním pořadu na Primě, jsem od pana Babiše zaslechl, že chce, aby sněmovna byla funkční již od 20.listopadu, aby mohl dát pozměňující návrh k rozpočtu, aby všichni důchodci dostali přidáno stejně, přesněji si to již nepamatuji…
Nevíte co se zase chystá a kde je jistota, že schválená valorizace od ledna 2018
bude platná ….
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bude se od ledna zvyšovat důchod všem důchodcům stejně?

Vámi zmiňovaný pořad jsem neviděl.

Podle § 67 odst. 16 zákona č. 155/1995 Sb. musí být valorizace schválena vládou do 30. září předcházejícího roku. Valorizace na příští rok je tedy již schválená a není možné ji změnit. Základní výměra se zvýší o 150 Kč a procentní o 3,5 %. Že by se připravovala jakákoliv změna, nevím.

Odpověď doplněna:

Dodatečně se v médiích začala objevovat informace, podle které by mělo dojít k návrhu na zvýšení základní výměry důchodu z 9 % průměrné mzdy na 10 %. Tato změna by si vyžádala změnu zákona o důchodovém pojištění a je téměř nemožné, aby se stihla schválit do kopce roku. Tato změna by dle dostupných informací znamenala zvýšení všech důchodů (tj. přiznaných před rokem 2018 i v roce 2018) o 450 Kč – o tuto částku by se všem zvýšila základní výměra důchodu a nově by tak činila 3.150 Kč. Na výhodnějším výpočtu důchodu v roce 2018 by se tedy nic neměnilo (důchody se skládají ze základní a procentní výměry).