Bude mít dcera nárok na invalidní důchod, když nikdy nepracovala?

Otázka:

Dobry den, prosím o radu. Moje dcera nar. 24. 11. 1994 má od 14 let zjištěnou Crohnovu chorobu. Vzdělaní SOU tříleté, pote tři čtvrtě roku na pracáku. Nastoupila na dohodu o provedení práce na brigádu teď druhý měsíc, zdravotní problémy jí nedovolí každý den docházet do práce a nikdo ji nezaměstná. Podala dnes žádost o invalidní důchod, pokud dopadne, tak se chci zeptat, jestli na něj bude mít nárok, když nebyla zaměstnaná, ještě k tomu čerstvě otěhotněla. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Bude mít dcera nárok na invalidní důchod, když nikdy nepracovala?

Za jakých podmínek vzniká při uznání invalidity nárok na invalidní důchod máme popsáno v článku:

Jak z něj můžete zjistit, vznikla-li invalidita před 20 rokem života, stačí pro vznik nároku na invalidní důchod méně než jeden rok pojištění, což v lidské řeči znamená, že musí mít alespoň 1 den pojištění před vznikem invalidity.

Jako doba pojištění se pro vznik nároku na invalidní důchod počítá i doba studia (nebo učení), takže vaše dcera podmínku potřebné doby pojištění nepochybně splňuje.

Těhotenství a následné pobírání peněžité pomoci v mateřství (na které však vaše dcera nebude mít nárok) ani pobírání rodičovského příspěvku, nemá vliv na výplatu invalidního důchodu.