Bude dceři krácena finanční částka, kterou nyní pobírá, kdyby šla do předčasného starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den.
Dceři bude v dubnu 2023 58 let. Má třetí stupeň invalidity a pobírá invalidní důchod.
Dotaz: Bude jí krácena finanční částka, kterou nyní pobírá, kdyby šla do předčasného starobního důchodu? Má dcera nárok na příspěvek za vychování tři děti.
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bude dceři krácena finanční částka, kterou nyní pobírá, kdyby šla do předčasného starobního důchodu?

Informace k přechodu z invalidního do starobního důchodu mám zveřejněny v tomto článku. Předčasný důchod je krácený vždy a u poživatele invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně určitě nemá význam žádat o předčasný důchod s takovým předstihem (pokud má vaše dcera vůbec na předčasný důchod nárok).

Pokud by vaší dceři předčasný starobní důchod vyšel nižší než invalidní, byla by žádost o důchod zamítnuta a v budoucnu už by si o starobní důchod nemohla požádat. Nejde tedy o pokrácení invalidního důchodu, ale o pokrácení předčasného důchodu.

Výchovné se přiznává až ke starobnímu důchodu.

Otázka doplněna:

Dobrý den.
Děkuji za informace, ale ještě prosím doplňující informaci.
Jde mi o to, že dcera již pracovat nemůže a v případě, že by nyní požádala o starobní důchod a ten by jí vyšel nižší než ten invalidní který nyní dostává, zdali by měla k tomuto invalidnímu důchodu který nyní pobírá, nárok na příspěvek na děti.
Moc děkuji za informace.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, neměla. Jak píši výše, výchovné náleží pouze ke starobnímu důchodu. K invalidnímu důchodu výchovné nenáleží. Pokud by byla žádost zamítnuta, výchovné by vaší dceři náleželo až od přiznání transformovaného důchodu (§ 61a zákona č. 155/1995 Sb.) v 65 letech.